X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zalety kłamstwa. "Pomaga rozruszać mózg"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 15:14
Według niektórych badań mężczyźni kłamią dwukrotnie częściej niż kobiety. Według innych - każdy z nas, bez względu na płeć kłamie nawet do 200 razy dziennie. Co do jednego badacze są zgodni: kłamstwo aktywizuje nasze mózgi: poprawia pamięć i wspomaga koncentrację.
Audio
  • Anatomia kłamstwa - dlaczego kłamiemy i co dzieje się w naszym mózgu, gdy to robimy? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

mózg sztuczna inteligencja nauka 1200.jpg
Sztuczna inteligencja. Powstaje właśnie w Łodzi?

- Badanie kłamstwa jest niezwykle trudne, bo gdy poprosimy osobę badaną, by skłamała - jej słowa i tak nie będą prawdziwym kłamstwem. Nie ma tu bowiem konieczności wymyślenia, przeprowadzenia i podjęcia odpowiedzialności moralnej za powiedzenie kłamstwa - opowiadał neurofizjolog dr Paweł Boguszewski. - Dlatego podczas kłamania wykorzystujemy dużo więcej zasobów naszego mózgu, m.in. pamięci.

Jak podkreślał, im częściej kłamiemy, tym mniej zasobów mózgu zużywać musimy, by robić to dobrze. A jak bada się kłamstwo za pomocą skanera magnetycznego? Jak wykryć kłamcę w psychopacie bądź zawodowcu? O tym także mówił ekspert w rozmowie z Czwórką.

dr Paweł Boguszewski Powiedzenie prawdy jest dużo prostsze niż kłamanie. Po prostu wyciągamy” z mózgu informację, o którą jesteśmy pytani i ją przekazujemy. Kłamiąc musimy zablokować prawdę, wymyśleć spójne kłamstwo i prezentować je w sposób przekonujący

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Przygotował: Maciej Oswald

Data emisji: 6.03.2017

Godzina emisji: 12.17

kd/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mózg jest ślepy. "Zakochujesz się receptorami"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2016 15:30
- To, jak szybko odebrany przez zmysły bodziec dotrze do mózgu, zależy od długości dróg dojazdowych - tłumaczy Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik. - Mamy jednak naukowe dowody, by stwierdzić, ile czasu potrzebujemy, żeby się zakochać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inteligencja. Masz ją po mamie?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 19:00
Psycholożka i blogerka Jennifer Delgado Suárez twierdzi, że inteligencję dziedziczy się tylko po matce. Po interwencji aktora z serialu "Star Trek" naukowcy postanowili zweryfikować te doniesienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wegetarianizm. Wolny wybór czy geny?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 13:20
Amerykańscy naukowcy odkryli allel wegetariański, czyli gen odpowiedzialny za przetwarzanie kwasów omega i niejedzenie mięsa.
rozwiń zwiń