X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Innowacyjna metoda leczenia szumu usznego "made in Poland"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 14:28
- Pobudzamy komórki słuchowe w rejonie, gdzie one nagle zginęły, wysyłamy potencjał elektryczny i manipulujemy nim w statystyce - tłumaczy neurobiolog i audiolog Adam Pabiś, twórca nowej metody leczenia szumów usznych.
Audio
  • Adam Pabiś o innowacyjnej metodzie leczenia szumów usznych (Stacja Nauka/Czwórka)
Adam Pabiś
Adam PabiśFoto: Czwórka

Celem tej terapii, jak dodaje gość Czwórki, jest zmniejszenie populacji neuronów przy nagłym ubytku słuchu. - Zazwyczaj jest tak, że komórki słuchowe wysyłają do mózgu informację o dźwięku. Neurony odbierają ten dźwięk. Mamy ich 40 tys. po prawej i po lewej stronie. Razem z ubytkiem słuchu tych neuronów powinno być mniej. Przy nagłym ubytku słuchu i szumie dochodzi do nagłej straty komórek w kilka sekund, więc neurony nie są w stanie zmniejszyć swojej budowy z 40 do 20 tys. Nasza terapia to robi - podkreśla Adam Pabiś.


Czytaj także
laboratorium 1200.jpg
Protezy naczyń krwionośnych. Komu uratują życie?

Jak tłumaczy neurobiolog i audiolog, ubytek słuchu nie powstaje tylko z powodu hałasu ulicznego bądź urazu akustycznego. - Może też powstać z tytułu tego, że za dużo siedzimy albo mamy za dużo aktywności fizycznej czy stresu psychicznego - przekonuje.

Po jakim okresie występowania szumów usznych zaczynają zanikać nerwy słuchowe? Jak dieta i światło mogą wpływać na słuch? Co jaki czas powinniśmy robić badanie u audiologa? Posłuchaj nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Adam Pabiś (neurobiolog i audiolog, twórca innowacyjnej metody leczenia szumów usznych)

Data emisji: 2.02.2018

Godzina emisji: 12.16

pg/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak działa aparat słuchowy?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 16:21
- To bardzo skomplikowane urządzenie, które nie wzmacnia wszystkich częstotliwości dźwięków wokół nas, ale w inteligentny sposób wybiera te, które ułatwią nam zrozumienie sensu m.in. rozmów ludzi, a wyeliminują szumy - mówili przedstawiciele Demant Technology Centre.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W trosce o uszy słuchaj odpowiedzialnie!

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 15:00
W Dniu Zagrożenia Hałasem rozmawialiśmy o akcji "Słuchaj odpowiedzialnie", która jest częścią kampanii "Usłysz dobre dźwięki".
rozwiń zwiń