Innowacyjna metoda leczenia szumu usznego "made in Poland"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 14:28
- Pobudzamy komórki słuchowe w rejonie, gdzie one nagle zginęły, wysyłamy potencjał elektryczny i manipulujemy nim w statystyce - tłumaczy neurobiolog i audiolog Adam Pabiś, twórca nowej metody leczenia szumów usznych.
Audio
  • Adam Pabiś o innowacyjnej metodzie leczenia szumów usznych (Stacja Nauka/Czwórka)
Adam Pabiś
Adam PabiśFoto: Czwórka

Celem tej terapii, jak dodaje gość Czwórki, jest zmniejszenie populacji neuronów przy nagłym ubytku słuchu. - Zazwyczaj jest tak, że komórki słuchowe wysyłają do mózgu informację o dźwięku. Neurony odbierają ten dźwięk. Mamy ich 40 tys. po prawej i po lewej stronie. Razem z ubytkiem słuchu tych neuronów powinno być mniej. Przy nagłym ubytku słuchu i szumie dochodzi do nagłej straty komórek w kilka sekund, więc neurony nie są w stanie zmniejszyć swojej budowy z 40 do 20 tys. Nasza terapia to robi - podkreśla Adam Pabiś.


Czytaj także
laboratorium 1200.jpg
Protezy naczyń krwionośnych. Komu uratują życie?

Jak tłumaczy neurobiolog i audiolog, ubytek słuchu nie powstaje tylko z powodu hałasu ulicznego bądź urazu akustycznego. - Może też powstać z tytułu tego, że za dużo siedzimy albo mamy za dużo aktywności fizycznej czy stresu psychicznego - przekonuje.

Po jakim okresie występowania szumów usznych zaczynają zanikać nerwy słuchowe? Jak dieta i światło mogą wpływać na słuch? Co jaki czas powinniśmy robić badanie u audiologa? Posłuchaj nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Adam Pabiś (neurobiolog i audiolog, twórca innowacyjnej metody leczenia szumów usznych)

Data emisji: 2.02.2018

Godzina emisji: 12.16

pg/kul

Czytaj także

Jak działa aparat słuchowy?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 16:21
- To bardzo skomplikowane urządzenie, które nie wzmacnia wszystkich częstotliwości dźwięków wokół nas, ale w inteligentny sposób wybiera te, które ułatwią nam zrozumienie sensu m.in. rozmów ludzi, a wyeliminują szumy - mówili przedstawiciele Demant Technology Centre.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W trosce o uszy słuchaj odpowiedzialnie!

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 15:00
W Dniu Zagrożenia Hałasem rozmawialiśmy o akcji "Słuchaj odpowiedzialnie", która jest częścią kampanii "Usłysz dobre dźwięki".
rozwiń zwiń