X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

100 wynalazków na stulecie. Pierwszy spawany most powstał w Maurzycach

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 14:00
Pierwszy spawany most stoi w Polsce od stu lat. Łączy dwa brzegi rzeki Słudwia, która przepływa przez województwo łódzkie. Choć dziś funkcjonuje jako atrakcja turystyczna, w szczególny sposób zapisał się w historii inżynierii mostowej.
Audio
  • Most w Maurzycach - kamień węgielny w technologii mostownictwa (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/aaronarun

- Historię mostu w Maurzycach zna większość inżynierów-konstruktorów. Pierwsze mosty stalowe pojawiły się w XIX wieku i były nitowane. Budowanie ich za pomocą tej metody było bardzo pracochłonne i powodowało znaczne zwiększenie ciężaru konstrukcji, a waga to w przypadku mostów niezwykle istotny czynnik - wyjaśniał Wojciech Karwowski, adiunkt w Zakładzie Mostów na Politechnice Warszawskiej.

Do rewolucji w tej dziedzinie doszło pod koniec XIX wieku, wraz z pojawieniem się spawania. Jedna z metod spawania wynaleziona przez polskich i rosyjskich inżynierów wykorzystywana jest do dziś. - Polak Stanisław Olszewski wspólnie z Rosjaninem Mikołajem Benardosem wynaleźli i opatentowali tzw. "spawanie łukiem elektrycznym". Choć przez lata ulepszana i modyfikowana na stałe weszła jako jedna z alternatyw do łączenia konstrukcji stalowych - tłumaczył ekspert.

Jak doszło do budowy historycznego obiektu? Dlaczego most powstał właśnie w Maurzycach i kto pracował przy jego powstawaniu? Dlaczego jego pojawienie się zrewolucjonizowało światowe budownictwo mostowe? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Marta Hoppe

Gość: Wojciech Karwowski, adiunkt w Zakładzie Mostów na Politechnice Warszawskiej.

Data emisji: 21.03.2018

Godzina emisji: 12.15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak