Fobie i lęki wyleczysz z pomocą wirtualnej rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 14:39
Z badań wynika, że fobii społecznej doświadcza blisko 2 mln ludzi w wieku od 18 do 64 roku życia. Wielu z nich nie uświadamia sobie, że ma taki problem. Polscy naukowcy pracują nad terapią z wykorzystaniem technologii VR, która pomoże nam pokonać nasze lęki.
Audio
  • Fantomatyka - wirtualny nauczyciel, terapeuta i lekarz (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pathdoc/shutterstock.com

- Wirtualna rzeczywistość z pomocą specjalnych gogli i komputerów pozwala nam przenieść się do wykreowanego świata. Możemy przeszkolić inżyniera z obsługi urządzań na platformy wiertniczej bez konieczności przenoszenia go na tę platformę - mówiła Justyna Janicka z 1000 Realities. - Możemy uczyć dzieci chemii bez obawy o ryzyko kontaktu z niebezpiecznymi substancjami. To, jak będzie wyglądała wirtualne środowisko zależy od osoby lub firmy, która przygotowuje taką aplikację - uzupełniała.

Jak wygląda terapia dzięki technologii VR? Jak fantomatyka może pomóc w nauce i można dzięki niej wyspecjalizować się w określonym zawodzie? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał opracowała: Kaja Zemła

Data emisji: 26.04.2018

Godzina emisji: 12.34

ac/pj

Czytaj także

Drugie życie "apki" - jak zapobiec starzeniu się oprogramowania?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 13:00
- Wszystko wokół nas się starzeje: ludzie, zwierzęta, a także przedmioty, których używamy. Ludzie i zwierzęta starzeją się wskutek zużycia tkanek, przedmioty, ze względu na intensywność użytkowania - mówił Bartosz Walter z Politechniki Poznańskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Optoelektornika - rewolucja w dziedzinie komunikacji i widzenia

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2017 14:11
Czym jest technologia optoelektroniki i w jaki sposób może usprawnić nasze życie? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Telemetria zwiększy bezpieczeństwo na naszych drogach

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 13:12
Bezpieczeństwo na naszych drogach może poprawić się w znaczący sposób. Wszystko za sprawą polskich ekspertów, którzy wymyślili zastosowanie czarnych skrzynek w naszych autach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Medycyna nuklearna - przyszłość diagnostyki chorób

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 14:28
- Metody radiologiczne: rentgent, ultrasonograf, tomograf komputerowy czy rezonans magnetyczny zawsze definiują zmianę chorobową w postaci zaburzeń w zmianie narządu, a nie zawsze zaburzenie w budowe odpowiada zmianie chorobowej - wyjaśniał prof. Leszek Królicki z Zakładu Medycyny Nuklearnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wynalazki licealistów dla osób z dysfunkcjami

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 14:46
Skomplikowane projekty informatyczne i inżynieryjne nie są już dla nich tajemnicą. Koła naukowe, całe klasy podejmują wyzwanie konkursu "Projekt z klasą". W "Stacji Nauka" pokazują, jak dzięki temu mogą pomóc niepełnosprawnym.
rozwiń zwiń