Multimedialna kostka. Terapia autystów bez terapeuty

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 10:21
- Dzięki tej multimedialnej kostce chcemy wzbudzić zainteresowanie u dzieci autystycznych, bądż dzieci z zaburzeniami centralnymi, zaburzeniami słuchu, pamięci, uwagi, koncentracji - mówi dr Adam Pabiś, neurobiolog i audiolog. 
Audio
  • Dr Adam Pabiś opowiada o działaniu kostki multimedialnej (Stacja Nauka/Czwórka)
Multimedialna kostka
Multimedialna kostkaFoto: dr Adam Pabiś

- Kostka, którą stworzyliśmy to kostka elektroniczna z sześcioma ekranami dotykowymi współgrająca i współpracująca ze specjalnym wirtualnym programem kostki - opowiada gość Stacji Nauka. - Czyli kostek jest w sumie dwie: wirtualna, która pojawia się na ekranie (komputera, tabletu, smartphona) i kostkę fizyczną, którą bawi się dziecko - wyjaśnia. 

Ten wynalazek, to zarówno zabawka, ale też terapia, mająca na celu budowanie zainteresowania dziecka, tworzenie funkcji edukacyjnej w czasie zabawy. - Trenujemy efekt przewidywania, dzieci autystyczne mają zaburzony sposób przewidywania, a dzięki kostce mogą go trenować - mówi dr Adam Pabiś. 

Pierwszą animacją wyświetlaną na kostce jest sunący robaczek - chodzi o to by dziecko obserwowało kostkę i ruch tego robaczka. Jak robaczek może uruchomić neurony lustrzane? Czy, dzięki kostce, możliwa jest terapia dzieci autystycznych niemal bez terapeuty? Jak kostka działa w praktyce i jakie są efekty jej stosowania? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: dr Adam Pabiś (neurobiolog, audiolog)

Data emisji: 14.05.2018

Godzina emisji: 12.15

pj

Czytaj także

Autyzm. Zaburzenie, z którym można żyć

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 15:37
Światowy Tydzień Autyzmu rozpoczyna się co roku w pierwszy poniedziałek grudnia. Jak myślą i widzą świat osoby dotknięte tym zaburzeniem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiosenny wróg. Jak wygrać z alergią?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 14:03
Alergia to nic innego jak nadmierna reakcja organizmu w kontakcie z określonymi pokarmami, lekami, kurzem, sierścią czy środkami chemicznymi. Alergiczny nieżyt nosa to ważny i aktualny problem 8,5 mln Polaków. 
rozwiń zwiń