Obrazy grają. Audiodeskrypcja XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 14:20
Naukowcy z Politechniki Łódzkiej postanowili przetworzyć sztukę wizualną na audialną. Sprawili, że obrazy grają. Dzięki temu już można usłyszeć "Damę z łasiczką". 
Audio
  • Audiodeskrypcja w XXI wieku (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Ollyy/Shutterstock

Dźwiękowe przewodniki dla osób niedowidzących lub niewidomych w polskich muzeach stają się codziennością. Dziś inżynierowie sprawdzają, jak je udoskonalić. 

- Audiodeskrypcja jest zastosowana, ale wpadliśmy na pomysł, by wykorzystać połączenie dźwięku i koloru - mówi Radosław Bednarski. 

Są prowadzone badania, które wyraźnie wskazują, że pomiędzy kolorem i dźwiękiem istnieje pewne połączenie. 

- Osoby niedowidzące jasno też powiedziały, że zielony utożsamiają z szumem trawy, a czerwony z wyciem syreny strażackiej - mówi rozmówca Oliwii Olczyk. Jak konstruktorom z Politechniki Łódzkiej udało się uniknąć hałaśliwych dźwięków, jak to brzmi? Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Oliwia Olczyk

Data emisji: 12.06.2018

Godzina emisji: 12.17

pj/kd

Czytaj także

Multikulturowość artystyczna w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2015 14:42
Czy możliwe jest w naszym kraju podtrzymanie wartości kulturowych innych państw przez przyjezdnych malarzy, rzeźbiarzy czy muzyków?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zabawa z kulturą. Tradycyjne zabawy i gry Azji". Wystawa w Muzeum Azji i Pacyfiku

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 12:01
Zabawa jest najbardziej spontaniczną i pierwotną formą spędzania wolnego czasu. Na przestrzeni stuleci, niezależnie od kontynetu, języka, czy poziomu rozwoju społeczności taka aktywność była bardzo ważnym elementem rozwoju kultury. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W MSN nowoczesność "rozmawia" z oświeceniem

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 12:41
- "Czym jest Oświecenie?" to bardzo aktualna wystawa, tylko na pozór poruszamy się w jakiś odległych historycznie epokach - mówi Tomasz Szerszeń, kurator ekspozycji. - To jest ten moment, żeby powrócić do źródeł nowoczesności i pokazać je w dialogu ze współczesnością - dodaje.
rozwiń zwiń