X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Syndrom Brada Pitta. Kiedy nie pamiętasz twarzy bliskich

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 16:14
Prozopagnozja jest chorobą neurologiczną polegającą na problemach z rozpoznawaniem ludzkich twarzy. Mimo doskonale funkcjonującego zmysłu wzroku i zdolności intelektualnych chorzy nie potrafią rozpoznać oblicza spotykanych osób. Nawet tych najbliższych.
Audio
  • Jak działa percepcja cierpiących na ślepotę twarzy? (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Engin_Akyurt/Pixabay

- Choroba rozwija się na skutek urazu mózgu. W zależności od tego, jak rozległe jest to uszkodzenie objawy prozopagnozji mogą być ostre, lub łagodne - tłumaczy dr Ilona Kotlewska-Waś z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

- Wszystko za sprawą zakrętu wrzecionowatego, znajdującego się w dolnej części naszego mózgu. Obszar ten odpowiada za rozpoznawanie ludzkich twarzy, a jego połączenia pozwalają powiązać oblicze danej osoby z informacjami na jej temat - mówiła. Oczywiście dzieje się tak, w przypadku ludzi zdrowych. 

Wskutek, jakiego urazu może dojść do rozwinięcia prozopagnozji? Jak osoby cierpiące na tę przypadłość identyfikują osoby, z którymi mają kontakt? Czy prozopagnozję zwaną także syndromem Brada Pitta i ślepotą twarzy można leczyć? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: dr Ilona Kotlewska-Waś (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Dartmouth College w USA)

Data emisji: 14.08.2018

Godzina emisji: 12.36

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Déjà vu. Błąd w naszej pamięci?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 15:51
Déjà vu to bardzo silne przekonanie, że już kiedyś znaleźliśmy się w podobnej sytuacji. Co na jego temat mówią naukowcy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarny humor. Świadczy o naszej inteligencji?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 15:12
Według wyników badań opublikowanych przez czasopismo "Cognitive Processing" osoby z poczuciem humoru wykazują się wyższym ilorazem inteligencji. Czy w naszym mózgu istnieje ośrodek odpowiadający za poczucie humoru?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat kolorów. Możemy odbierać je całym ciałem

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 15:12
- Z punktu widzenia fizyki kolor to jest promieniowanie elektromagnetyczne o określonej długości fali. Można je całkiem łatwo zmierzyć - wyjaśniał w "Stacji Kultura" Czwórkowy rzecznik nauki Szymon Drobniak z Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego.   
rozwiń zwiń