Nauka szybkiego czytania. Da się szybko i ze zrozumieniem?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 17:20
- Jedną z technik szybkiego czytania jest technika "niedokończonych zdań" - wyjaśniał Nikodem Wydrowski, trener technik szybkiego czytania.
Audio
  • Nauka szybkiego czytania. Jak czytać szybko i ze zrozumieniem? (Stacja nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Dejan Dundjerski

- Polega na czytaniu dwóch pierwszych i ostatnich wyrazów każdego zdania. Nie chodzi o to, by zrozumieć całe zdanie. Wystarczy, że pobieżnie przejrzymy słowa - tłumaczył.

- Już na tym etapie mamy ogólne pojęcie na temat jego treści. Co ważne, w trakcie czytania nie powinniśmy poruszać głową, kiedy wzrok podąża za tekstem - zdradzał słuchaczom Czwórki. Dlaczego?

Jak kontrolować nasze ciało i stymulować mózg w trakcie czytania? Z jaką prędkością czyta przeciętny człowiek? Jaką technikę wybrać? Czy szybkie czytanie jest równe szybkiemu przyswajaniu informacji? Co zrobić, żeby się nie rozpraszać? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Oliwia Olczyk

Gość: Nikodem Wydrowski (trener technik szybkiego czytania)

Data emisji: 1.10.2018

Godzina emisji: 12.12

ac/kd

Czytaj także

"Sztylet". Mroczne kulisy władzy i korupcji

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 10:00
- "Sztylet" to książka policyjna i polityczny thriller. Chciałem pokazać dwa światy - polityki i miłości. Aby opisać różne procedury, musiałem sięgnąć po ich odpowiedniki z prawdziwego życia - mówił w Czwórce argentyński pisarz i dziennikarz Jorge Fernández Díaz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czytamy 12 minut dziennie. Jesteśmy drudzy w Europie

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 14:40
World Economic Forum opublikowało wyniki badań czytelnictwa wśród osób w wieku od 20 do 74 lat. Okazuje się, że Polska w tym zestawieniu znajduje się w ścisłej czołówce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka i ekologia. Warmia to prawdziwe zagłębie artystyczne

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2018 17:56
Pupki, Godki, Węgajty, Nowe Kawkowo czy Skolity - to tam do miejscowych artystów na warsztaty przyjeżdżają ludzie z całej Polski, ale także i z zagranicy.
rozwiń zwiń