X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Język migowy. "Jest zróżnicowany niemal tak, jak foniczny"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 18:29
Już Platon wspominał o możliwości wykorzystywania gestów w kontaktach z osobami, które mają uszkodzony słuch. - Dziś istnieje około 200 języków migowych. Różnią się one między sobą tak, jak "zwykłe języki", istnieją też dialekty - tłumaczy dr Sylwia Łozińska z Pracowni Lingwistyki Migowej.
Audio
  • Na czym polega języki migowy? (Stacja Nauka./Czwórka)
Język migowy
Język migowyFoto: Photographee.eu/Shutterstock.com

oko 1200 pixa.jpg
Światowy Dzień Wzroku. Czy oko jest jak kamera?

Wzrost popularności języka migowego jako formy komunikacji nastąpił jednak dopiero w XVI w. W Polsce osoby głuchonieme posługują się jego rodzimą odmianą. - To naturalny język, ma charakter wizualno-przestrzenny. Tworzy się go całym ciałem, głównie przy pomocy rąk, i mimiką, a odbiera przy pomocy wzroku - mówi dr Sylwia Łozińska.

Pierwsza w Polsce Szkoła dla osób Głuchych powstała w 1817, w Warszawie. - Najprawdopodobniej dzieci głuche, które mieszkały na terenie Polski przed jej stworzeniem, porozumiewały się z rodzinami wewnętrznymi, domowymi kodami, zrozumiałymi dla osób najbliższych - tłumaczyła ekspertka. 

W jaki sposób polski Język migowy i czy rzeczywiście tak bardzo różni się od tego międzynarodowego? M.in. o tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotowała Adrianna Janiszewska.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 11.10.2018

Godzina emisji: 12.30

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak