Dr Adam Pabiś o niepożądanym wpływie smogu na nasz mózg

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 14:05
- Nie da się od tego uciec. Od kilku lat dysponujemy sporą ilością dowodów, że żołądek i układ nerwowy są naszym drugim mózgiem - mówił dr Adam Pabiś z Centrum Nowoczesnej Audiologii. Co to ma wspólnego ze smogiem?
Audio
  • Smog naszczy nasz mózg. Pomoże zbilansowana dieta (Stacja nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: FGC/Shutterstock

praca stres 1200.jpg
Smog zabija Twoją inteligencję

- Bakterie w żołądku łączą się z trawieniem. 14 tys. szczepów bakterii w naszym żołądku przez swoją aktywność promują promocję neuroprzekaźników w mózgu - tłumaczył ekspert. - Jeden ze szczepów odpowiada za produkcję serotoniny, która z kolei ma wpływ na to, jak szybko się regenerujemy, odpoczywamy i znosimy stres. Serotonina odpowiada też za monitorowanie odpowiedniego pH krwi. Sterujące układem nerwowym mikrobiomy znajdują się w żołądku, można więc powiedzieć, że jest to nasz drugi mózg - wyjaśniał.


airly 1200.jpg
Aplikacja, która walczy ze smogiem

Smog ma wpływ na niszczenie mikrobiomów w naszym organizmie. W jaki sposób? Jak szybko postępuje ten proces? Jak można go zahamować?

Dlaczego wielu sportowców, pomimo tego, że są aktywni, cierpi na depresje i stany lękowe? I dlaczego dla zachowania zdrowia konieczna jest zbilansowana dieta? Dlaczego mieszkając w mieście lepiej uprawiać sport na siłowni? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Maciej Oswald

Gość: dr Adam Pabiś (neurobiolog, audiolog – specjalista zajmujący się ubytkami słuchu, szumami usznymi, schizofrenią, ale też depresją i stanami lękowymi, Centrum Nowoczesnej Audiologii)

Data emisji: 2.11.2018

Godzina emisji: 12.40

ac

Czytaj także

Laboratorium w balonie. Sprawdzi jakość powietrza

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 17:23
Pomimo, że już wiosna, a z problemem smogu zmagaliśmy się przede wszystkim zimą, powstał projekt, którego głównym celem jest edukacja społeczności mniejszych miejscowości w Polsce, jak ważna dla naszego zdrowia jest jakość powietrza, którym oddychamy.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Syndrom Brada Pitta. Kiedy nie pamiętasz twarzy bliskich

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 16:14
Prozopagnozja jest chorobą neurologiczną polegającą na problemach z rozpoznawaniem ludzkich twarzy. Mimo doskonale funkcjonującego zmysłu wzroku i zdolności intelektualnych chorzy nie potrafią rozpoznać oblicza spotykanych osób. Nawet tych najbliższych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chemia w zniczach. Jak wpływa na nasze zdrowie?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 17:44
Najlepsze są świece wytwarzane ze składników naturalnych. Najgorsze - ze słabej gatunkowo parafiny. Czy wszystkie znicze są neutralne dla naszego zdrowia?
rozwiń zwiń