X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Metoda CAR-T. Będzie przełom w leczeniu białaczki?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 10:00
Co półtorej godziny w Polsce wykrywana jest białaczka. Dlatego do praktyki leczniczej wprowadzana jest nowa metoda immunoterapii chorób nowotworowych, tzw. CAR-T, która może okazać się kolejnym przełomem w hematologii i onkologii.
Audio
  • Na czym polega metoda CAR-T i czy będzie przełomowa w leczeniu nowotworów? (Stacja Nauka/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Romaset / Shutterstock.com

- Raz w roku należy robić badanie krwi, tzw. morfologię z rozmazem. Wykrywa ono choroby krwi i nie tylko, a wykonuje je niestety niecała połowa Polaków. Pozostali czekają, aż dolegliwości związane z chorobą zaczną być odczuwalne - tłumaczyła Aleksandra Rudnicka, rzecznik Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. - Tymczasem np. w białaczce limfocytowej nie ma żadnych objawów.

Metoda CAR-T polega na przeprogramowaniu komórek odpornościowych chorego, dzięki czemu jego układ immunologiczny lepiej rozpoznaje i zwalcza komórki nowotworowe. Nie jest jeszcze w Polsce stosowana, ale lekarze starają się o wprowadzenie jej również do naszych ośrodków. Na czym dokładnie będzie polega i jak wykonuje się badania krwi? Których typów białaczki dotyczy CAR-T i kto może się poddać takiemu leczeniu? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 18.12.2018

Godzina emisji: 12.16

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak