Myślisz, że to miłość? Tak działa chemia w twoim mózgu

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 16:15
- Motyle w brzuchu, szczęście i świat widziany przez różowe okulary, czyli popularna "miłość" - to tylko efekty "wybuchowej mieszanki hormonów" w naszym organizmie - przekonuje neurobiolog Adam Pabiś.  
Audio
  • Jak działa nasz mózg, gdy jesteśmy zakochani? (Stacja Nauka/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Chuleeporn/shutterstock.com

miłośc wakacje lody śmiech 1200.jpg
Anatomia miłości. Jak działają nasze mózgi?

Jak przekonuje Adam Pabiś mieszanka chemicznych substancji, m.in. dopaminy, oksytocyny czy serotoniny, które wytwarzają się w naszych mózgach podczas stanu zakochania, jest wybuchowa. - Wahania nastrojów wynikają m.in. z faktu, że nie potrafimy przewidzieć zachowania drugiej osoby, a dopamina powoduje potrzebę, by to robić. Jeśli np. randka się nie uda, poziom dopaminy w naszym mózgu gwałtownie spadnie, co spowoduje spadek nastroju - tłumaczył.

Widok osoby, która wywołuje u nas spore emocje oznacza dla naszego mózgu jednak także wyrzut kortyzolu, czyli "hormonu stresu". Nasze serce wówczas przyspiesza, tętno rośnie. - Zmienia się nagle percepcja, zaczynamy widzieć prostoliniowo, a nie dookólnie. Podobnie działa zmysł słuchu: skupiamy się i izolujemy z otoczenia głównie dźwięki, które wydaje dana osoba - tłumaczył ekspert.

brzuch ręce serce dieta 1200x660.jpg
Drugi mózg - wszystko, co musisz wiedzieć o jelitach

Czym są tzw. neurony lustrzane, które mają bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie podczas kolejnych etapów zakochania i w czym nam przeszkadzają? Dlaczego nie warto ich "słuchać"? O tym w nagraniu materiału reporterskiego Ady Janiszewskiej

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 29.03.2018

Godzina emisji: 12.45

kd