X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Twój mózg lubi tłuszcz. Jak podnieś swoje IQ w 15 minut?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 14:50
Ponad 40 lat temu naukowcy udowodnili, że istnieje ścisły związek między umijętnościami umysłowymi, a dostarczaniem organizmowi witamin i składników mineralnych. Za to nasz mózg lubi tłuszcz. 
Audio
  • Czym żywi się nasz mózg i jak o niego dbać? (Czwórka/Stacja Nauka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: TijanaM/Shutterstock

Sprawność intelektualna w dużym stopniu zależy od naszej diety. Dzięki jedzeniu możemy poprawić pamięć i koncentrację. 

Dla naszego mózgu najważniejszy jest tłuszcz, ponieważ właśnie z niego jest zbudowany w aż 45 procentach. Tłuszcze dzielimy na nasycone, czyli takie produkty jak przetwory mleczne czy mięso oraz nienasycone: orzechy, migdały, ryby. - Biorąc pod uwagę piramidę żywnościową,  która jest w tej chwili stworzona przez Międzynarodową Organizację Zdrowia, wychodzi na to, że tłuszcze są najmniej ważne w naszym zdrowiu, co jest nieprawdą. Dieta powinna być dostosowana do naszego trybu życia - mówi doktor Adam Pabiś. - W naszym organizmie węglowodany złożone albo proste są zamieniane na glukozę,a ona jest głównym źródłem energii mięśni i małym procencie mózgu. W większości mózg żywi się za pomocą tłuszczy nienasyconych. Jeśli ich nie ma w diecie to pojawia się: depresja, stany lękowe, wrażenie zagrożenia życia - dodaje. 

Z dostarczanych organizmowi tłuszczy mózg buduje tzw. otoczki mielinowe wokół neuronów. - Taka otoczka chroni neuron przed przegrzaniem, zniszczeniem i śmiercią - mówi specjalista. 

A jak na nasz mózg wpływa zimno czy bakterie z żołądka? Jak mózg się starzeje? I jak podnieść swoje IQ w ciągu 15 minut? O tym w materiale Ady Janiszewskiej. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Ada Janiszewska

Data emisji: 2.07.2018

Godzina emisji: 12.43

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Człowiek myśli głową i... jelitami

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 15:24
- Komórki nerwowe rozsiane są po całym jelicie, czyli kilkunastu metrach, znajdują się także w jamie brzusznej. Przesyłają one sobie informacje,  które dopiero po przetworzeniu są wysyłane do mózgu - mówi dr Paweł Grzesiowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy smog spowija miasta, cierpią nasze ciała

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 13:00
Od kilku lat media głośno mówią o negatywnym wpływie smogu na zdrowie człowieka. Wbrew pozorom to nie krtań i gardło niszczy on najbardziej, a krwioobieg i serce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy tatuaż latem? Dermatolog mówi: nie

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 14:33
Dermatolodzy nie polecają robienia tatuaży w okresie letnim, przede wszystkim ze względu na niebezpieczeństwo związane z promieniowaniem słonecznym. 
rozwiń zwiń