Twój mózg lubi tłuszcz. Jak podnieś swoje IQ w 15 minut?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 14:50
Ponad 40 lat temu naukowcy udowodnili, że istnieje ścisły związek między umijętnościami umysłowymi, a dostarczaniem organizmowi witamin i składników mineralnych. Za to nasz mózg lubi tłuszcz. 
Audio
  • Czym żywi się nasz mózg i jak o niego dbać? (Czwórka/Stacja Nauka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: TijanaM/Shutterstock

Sprawność intelektualna w dużym stopniu zależy od naszej diety. Dzięki jedzeniu możemy poprawić pamięć i koncentrację. 

Dla naszego mózgu najważniejszy jest tłuszcz, ponieważ właśnie z niego jest zbudowany w aż 45 procentach. Tłuszcze dzielimy na nasycone, czyli takie produkty jak przetwory mleczne czy mięso oraz nienasycone: orzechy, migdały, ryby. - Biorąc pod uwagę piramidę żywnościową,  która jest w tej chwili stworzona przez Międzynarodową Organizację Zdrowia, wychodzi na to, że tłuszcze są najmniej ważne w naszym zdrowiu, co jest nieprawdą. Dieta powinna być dostosowana do naszego trybu życia - mówi doktor Adam Pabiś. - W naszym organizmie węglowodany złożone albo proste są zamieniane na glukozę,a ona jest głównym źródłem energii mięśni i małym procencie mózgu. W większości mózg żywi się za pomocą tłuszczy nienasyconych. Jeśli ich nie ma w diecie to pojawia się: depresja, stany lękowe, wrażenie zagrożenia życia - dodaje. 

Z dostarczanych organizmowi tłuszczy mózg buduje tzw. otoczki mielinowe wokół neuronów. - Taka otoczka chroni neuron przed przegrzaniem, zniszczeniem i śmiercią - mówi specjalista. 

A jak na nasz mózg wpływa zimno czy bakterie z żołądka? Jak mózg się starzeje? I jak podnieść swoje IQ w ciągu 15 minut? O tym w materiale Ady Janiszewskiej. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Ada Janiszewska

Data emisji: 2.07.2018

Godzina emisji: 12.43

pj/ac

Czytaj także

Człowiek myśli głową i... jelitami

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 15:24
- Komórki nerwowe rozsiane są po całym jelicie, czyli kilkunastu metrach, znajdują się także w jamie brzusznej. Przesyłają one sobie informacje,  które dopiero po przetworzeniu są wysyłane do mózgu - mówi dr Paweł Grzesiowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy smog spowija miasta, cierpią nasze ciała

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 13:00
Od kilku lat media głośno mówią o negatywnym wpływie smogu na zdrowie człowieka. Wbrew pozorom to nie krtań i gardło niszczy on najbardziej, a krwioobieg i serce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy tatuaż latem? Dermatolog mówi: nie

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 14:33
Dermatolodzy nie polecają robienia tatuaży w okresie letnim, przede wszystkim ze względu na niebezpieczeństwo związane z promieniowaniem słonecznym. 
rozwiń zwiń