X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Placebo - gdy wiara czyni cuda

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 13:22
- Zdarza się tak, że efekt placebo potwierdzony jest u 30 procent badanych pacjentów. Dlatego też podkreślamy, że dobre słowo jest doskonałym leczeniem - mówi Marzena Gajewska, lekarz pediatra. 
Audio
  • Czym jest placebo i jak działa? (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Miguel Á. Padriñán/Czwórka

Placebo to neutralna substancja, natomiast efekt placebo to efekt, który jest wywoływany przez neutralną substancję podawaną pacjentowi. - Jeśli podamy pacjentowi coś neutralnego np. herbatę i pacjent będzie wierzył w tą herbatę, w to, że ona działa, to może się po niej poczuć lepiej - mówi rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Tak samo jest z niektórymi lekami, suplementami diety: pacjent bierze i mówi, że się czuje lepiej, mimo że my nie wykazujemy działania chemicznego danej substancji. Nasza wiara czasem czyni cuda. Ten efekt placebo bywa potwierdzony u dużej liczby pacjentów - dodaje.

Jak wykorzystuje się placebo w badaniach klinicznych? Jeśli jeden z badanych pacjentów połyka badany lek, a drugi placebo, to co de facto zjada tez drugi? Z czego robi się placebo? O tym w materiale ze "Stacji Nauka". 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 15.11.2018

Godzina emisji: 12.48

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dziewczyno uciekaj przed rakiem i sama badaj swoje piersi!

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 20:10
Coraz młodsze dziewczyny zmagają się z rakiem piersi, dlatego ważne jest, żeby jak najwcześniej wyrobić sobie nawyk samobadania piersi. samobadania piersi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak na nasz wzrok działają okulary zerówki?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 17:10
Nosimy je czasami po prostu, bo są modne. A jak wpływają na nasz wzrok? Jedni uważają, że męczą oczy, inni, że je chronią, np. przed światłem z komputera. Jaka jest prawda?
rozwiń zwiń