Czysty komin ważna rzecz

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 15:11
Mimo dosyć ciepłej zimy sezon grzewczy trwa w najlepsze i to właśnie w tym momencie mieszkańcy domków jednorodzinnych przypominają sobie, że warto zadbać o komin. - O czyszczenie kominów warto dbać cały rok - przekonuje mistrz kominiarski Robert Chodkiewicz.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Gabor Tinz

Lodowce shutter 1200 Ash.B.jpg
Zmiany klimatu. Czy jesteśmy na początku końca?

Nie czyszczony komin zarasta sadzą, przez co palenie jest mniej wydajne. Warto pamiętać o jego przeglądzie nie tylko wtedy, gdy zimno na dworze, ale jak najczęściej. Bo czysty komin, to same korzyści.


Posłuchaj
04:10 Czwórka/Stacja Nauka - Kominy_ 30.12.2020.mp3 Warto dbać o przegląd kominów nie tylko w sezonie grzewczym (Stacja Nauka/Czwórka)

- Przepisy nakazują nam czyszczenie kominów minimum co trzy miesiące. Jednak zachęcałbym do czyszczenia kominów nie ze względu na przepisy, ale korzyści z tego płynące - mówi gość audycji. - Niewątpliwą korzyścią jest ochrona środowiska, bo czysty komin, to mniejszy smog. To również lepsze spalanie, a co za tym idzie oszczędność paliwa, bo wtedy zużywamy tego paliwa mniej. Zachęcam więc do regularnego czyszczenia komina. 

Posłuchaj także:

Co prawda w przepisach nie ma informacji, że komin powinien być czyszczony przez kominiarza, ale praktyka pokazuje, że najlepiej zwrócić się do fachowca.

- Osobiście uważam, że od kominów jest kominiarz, od butów jest szewc, od dachów są dekarze. Nikt tego tak dobrze nie wykona jak fachowy kominiarz, który jest do tego przygotowany, przeszkolony i przede wszystkim ma do tego narzędzia - wyjaśnia Robert Chodkiewicz. - Nie polecam samodzielnego czyszczenia komina, bo jest to już praca od strony dachu i jest to dość niebezpieczne. Kominiarze mają regularnie robione badania wysokościowe.

Posłuchaj także:

Samodzielnie możemy czyścić kocioł, który również wymaga regularnego czyszczenia. - Nagromadzona w kotle sadza, powoduje, że paliwa zużywamy więcej. To działa jak termos, im większa skorupa z sadzy i ze spalonego węgla, tym więcej musimy zużyć paliwa, żeby osiągnąć daną temperaturę - tłumaczy ekspert.

Zaniedbanie czyszczenia komina może być bardzo niebezpieczne. - Zgromadzona na jego ściankach może ulec zapłonowi, a to jest rzecz bardzo niebezpieczne. Do takich zapłonów w Polsce dochodzi kilkadziesiąt tysięcy razy w ciągu roku - mówi gość audycji.


Czyśćmy więc kominy co trzy miesiące, ale starajmy się o tym myśleć dużo wcześniej, bo kominiarzy w stosunku do liczby kominów w Polsce jest jednak niewielu. Obok kontroli komina możemy poprosić kominiarza o przegląd naszej wentylacji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Gość: Robert Chodkiewicz (mistrz kominiarski)

Data emisji: 30.12.2020

Godzina emisji: 12.15

aw

Czytaj także

Publiczne suszarki do rąk - szkodzą nam i środowisku?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 15:20
Suszarki powinny być wycofane z publicznych toalet – przekonują naukowcy z Uniwersytetu w Leeds. Ich zdaniem mikroorganizmy pochodzące ze źle umytych rąk, na które skierowane jest ciepłe powietrze z suszarki, są rozdmuchiwane po całym pomieszczeniu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Deszczówka - pierze skutecznie i oszczędza pralkę

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 18:00
Oprócz epidemii koronawirusa Polacy zmagają się także z problemem suszy. W najbliższych miesiącach niedobór wody może być jeszcze bardziej odczuwalny, dlatego warto jest wziąć pod uwagę to, co wspólnie ustalili naukowcy z Politechniki Białostockiej, Politechniki Wrocławskiej oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
rozwiń zwiń