Jest śnieg - nie będzie suszy?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 12:54
Od wielu lat hydrolodzy wskazywali, że jedną z przyczyn regularnego spadku poziomu wody w rzekach jest brak opadów śniegu zimą. Czy w tym roku, gdy śniegu jest dużo, uda nam się uniknąć strat w rolnictwie?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Roman Arbuzov

susza pszenica shutterstock_1145270459 1200.jpg
Rekordowa susza. Czy zabraknie nam wody?

Liczba suchych dni regularnie rośnie na terenie Polski. Jak wynika z badań na przestrzeni ostatnich 18 lat problemy z suszami mieliśmy średnio co dwa lata. Od 8 lat susze występują w Polsce co roku. - Analizując dane od lat 60. ubiegłego stulecia do chwili obecnej obserwujemy tendencję do skracania się czasu występowania pokrywy śnieżnej. W Poznaniu jest to 5-6 dni na dekadę, ale występuje ona coraz krócej. W ostatnim roku pokrywa ta występowała tylko 1 dzień, a wcześniej było to nawet sto dni. Wówczas wody gruntowe odbudowywały się, rzeki zasilane były wodami podziemnymi - wyliczał hydrolog prof. Mariusz Sojka.

Posłuchaj
05:04 _PR4_AAC 2021_02_17-12-23-00.mp3 Czy fakt, że tak długo utrzymuje się śnieg tej zimy oznacza, że nie będzie suszy? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Shutterstock burza piorun 1200.jpg
Deszcz, a nawet burze - to nie uratuje nas przed suszą?

Teraz niski poziom wód gruntowych przekłada się na niewielką ilość wody w rzekach. - W ubiegłych latach obserwowaliśmy w okresie wiosennym głębokie "niżówki". Były one spowodowane m.in. tym, że wcześniej nie występował śnieg - wyliczał prof. Mariusz Sojka. Zaś jak podkreślał klimatolog prof. Bogdan Chojnicki śnieżna zima niekoniecznie oznaczać musi powodzie wiosną. - W przypadku zimy bezśnieżnej, jeśli pojawi się opad deszczu, wsiąknie powoli w glebę i nie oznacza to tragedii dla rolnictwa - wylizał ekspert. - Jeśli śniegu zimą będzie dużo, potem podczas roztopów woda i tak wsiąknie w glebę - tłumaczył. - Najgorzej jest, gdy śnieg spadnie, gdy ziemia jest już zamarznięta. Potem gwałtowny podmuch powietrza, który powoduje topnienie sprawia, że woda nie wsiąka w glebę, a spływa do odpływów i jest niemożliwa do wykorzystania przez rośliny i rolnictwo.

Czytaj także:

Tegoroczna zima - według długoterminowych prognoz IMGW - będzie opuszczać nas powoli, temperatura rosnąć ma powoli, co przełożyć się może na korzystną sytuację w rolnictwie wiosną. - Wiosną topniejący śnieg zasili zasoby wód poziemnych, ale to, czy susza dopadnie nas w okresie letnim zależy także od wielu innych, także niemożliwych do przewidzenia czynników - tłumaczył prof. Mariusz Sojka.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 17.02.2021

Godzina emisji: 12.20

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak sprawdzać pogodę? On-line, w aplikacji i patrząc w niebo

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 13:40
Obok tradycyjnej prognozy pogody mamy do wyboru szereg aplikacji - wśród nich takie, z których korzystają profesjonalni ratownicy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy 2020. Burze śnieżne i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 14:15
24. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik pod hasłem "Klimat i my" odbędzie się już 9 maja 2020 roku. Dlatego otwieramy cykl, w którym co tydzień, w "Ekspressie naukowym" będziemy rozmawiać o klimacie. 
rozwiń zwiń