Ichtiozaury - to nie są bracia współczesnych delfinów

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 14:37
- Choć ichtiozaury są podobne do znanych nam dziś deflinów, poza środowiskiem, w którym żyły niewiele łączy te zwierzęta - tłumaczył Krzysztof Poznański z Naukowo.TV.
Ichtiozaur
IchtiozaurFoto: Shutterstock.com

delfin 1200.jpg
Delfiny w Bałtyku i w rzekach. Co one tam robią?

Ichtiozaury to morskie gady, które spotkać można było w oceanach od okresu triasu do kredy. - Nie wymarły one jednak podczas tzw. wymierania kredowego 66 mln lat temu, a znacznie wcześniej, bo 93 mln lat temu - opowiadał Krzysztof Poznański, autor kanału Naukowo.TV. - Zostały wówczas zdominowane przez mozozaury.

Posłuchaj
05:01 _PR4_AAC 2021_04_22-12-44-20.mp3 Jak żyły ichtiozaury? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Jak przekonywał ekspert zwierzęta te w przyrodzie "zajmowały niszę dzisiejszych delfinów". - Choć nie są one blisko spokrewnione. Łączy je tzw. ewolucja konwergentna - to zjawisko, które ma miejsce, gdy gatunki - ze względu na warunki środowiskowe - upodabniają się do siebie - tłumaczył Krzysztof Poznański. - Ichtiozaury miały więc podłużny kształt pocisku, podobny do kształtu delfinów, przednie kończyny przekształcone w płetwy, a także ogon z dużą pionową płetwą - wymieniał. 

shutterstock bazylozaur 1200.jpg
Bazylozaur - prapradziadek współczesnych waleni

Czytaj także:

To właśnie dzięki tej płetwie, jak podkreślał gość Czwórki, mogły one poruszać się z dużą prędkością, dochodzącą nawet do 70 km/h. - Ichtiozaury były drapieżnikami, które królowały w morzach. Polowały głównie na ryby, ale także na ówczesne mięczaki takie jak amonity, większe osobniki łapały niektóre gady morskie - wyliczał Krzysztof Poznański. 

Czytaj także:

Dzisiejsze delfiny przekraczają dwa metry długości. - Ale w tej rodzinie mamy też m.in. orki, które dorastają do sześciu metrów. Podobnie było z ichtiozaurami: choć najczęściej ich długość była podobna do długości delfinów, pojawiały się także osobniki, które osiągały nawet kilkanaście metrów - wyliczał ekspert. Ichtiozaury tak jak delfiny nie miały skrzeli, musiały więc wynurzać się, by złapać powietrze. - Były gadami żyworodnymi, nie znosiły jaj - mówił Krzysztof Poznański. Pozostałości tych zwierząt odkryto w ostatnim czasie m.in. na terenach Polski, a dziś ichtiozaura zobaczyć można w jednym z muzeów województwie łódzkim. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Data emisji: 22.04.2021

Godzina emisji: 12.35

kd

Czytaj także

Ślimaki winniczki - je się je, nawet w post!

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 08:00
- Kiedyś winniczki nie występowały na terenie całej Polski - mówi Rzeczniczka Nauki Anna Wierzbicka. - Ich pojawienie się na całym terytorium kraju związane jest z historią kulinarną - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skrzypłocz - w niezmienionym kształcie od paleozoiku do współczesności

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 14:55
Skrzypłocz to krab przypominający kształtem tarczę. Jego metryka sięga ery paleozoicznej, a co najbardziej zadziwia to fakt, że od 445 milionów lat wygląda prawie tak samo. Stąd często nazywany jest żywą skamieniałością. Jego krew jest niebieska i jest wykorzystywana przez ludzi w przemyśle medycznym i farmaceutycznym. 
rozwiń zwiń