Energetyka jądrowa - czy jest bezpieczna i co o niej wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 13:59
Filmy katastroficzne spowodowały, że ogół społeczeństwa boi się elektrowni jądrowych, w sieci pojawia się też mnóstwo spiskowych teorii. Podobno obiekty te są ok. 470 razy bezpieczniejsze niż elektrownie korzystające z węgla brunatnego. Ich wadą są jednak m.in. wysokie koszty budowy.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/hxdyl

shutterstock giżycko wieża ciśnień 1200.jpg
Wieże ciśnień w Polsce. "Zabytki, które są funkcjonalne"

Jak donoszą naukowcy elektrownie jądrowe mogą też być 350 razy bardziej bezpieczne niż te uzyskujące energię z węgla kamiennego i 40 razy bezpieczniejsze niż elektrownie gazowe. Jak działają i jakie popularne mity na ich temat krążą wśród internautów? 

Posłuchaj
03:48 _PR4_AAC 2021_06_09-12-41-30.mp3 Co wiemy o energetyce jądrowej? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Jak podkreślał Paweł Zbikowski, szef fundacji Nuclear.pl, temat energetyki jądrowej od zawsze budził sporo kontrowersji. - Wiąże się to głównie z tym, że wielu ludzi, którzy nie zajmują się tym tematem na co dzień, obawiają się promieniowania - mówił gość Czwórki. Tymczasem, jak tłumaczył energetyka jądrowa ma wiele zalet. - Jej najmocniejsze strony to produkcja energii elektrycznej bez jednoczesnej produkcji CO2, ale także bez emisji pyłów. W odróżnieniu od obecnie wykorzystywanych w Polsce elektrowni węglowych, czy planowanych dużej liczby elektrowni gazowych, emisyjność tych jądrowych jest dużo niższa - podkreślał. 

ziemia 1200 shutterstock.jpg
Skąd mamy na Ziemi wodę?

Sprawdź także:

Elektrownie jądrowe są, jak wyliczał gość Czwórki, bardzo wydajne. Bywają też lepsze od elektrowni bazujących na odnawialnych źródłach energii. - Które są zależne m.in. od warunków atmosferycznych, przez co są źródłami niesterowalnymi. Tu produkcja energii prowadzona jest z dużą niezawodnością, zapewnia bezpieczeństwo energetyczne - tłumaczył Paweł Żbikowski. Tymczasem niektóre kraje właśnie wycofują się w energetyki jądrowej. - Długi czas budowy instalacji jądrowej i wysokie koszty początkowe to największe wady tego typu energetyki - wyliczał Paweł Żbikowski. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 09.06.2021

Godzina emisji: 12.35

kd

Czytaj także

Inteligentne miasta? Projekty na rozwój ich ekosystemów

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 16:50
Smart City Innovation Ecosystems Festival to cykl wydarzeń pokazujących wpływ infrastruktury i projektów na rozwój ekosystemów innowacji inteligentnych miast, a także na codzienne życie obywateli. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieże ciśnień w Polsce. "Zabytki, które są funkcjonalne"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 14:03
- Były budowane po to, by zapewnić wodę okolicznym mieszkańcom. Dzięki grawitacji i temu, że woda zgromadzona była w zbiornikach, położonych wyżej niż domostwa, dostarczana była bez użycia dodatkowej energii - mówiła Małgorzata Łoś, miłośniczka zabytkowych wież ciśnień.
rozwiń zwiń