Wieś i miasto - tak to się składa w nagrodzonym projekcie

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 14:23
Damian Kuna stworzył projekt alternatywnej zabudowy miejskiej, w którym mieszkańcy mogliby poczuć charakter tradycyjnej wsi, jednocześnie mieszkając w mieście. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay
1200_ekologia_plan_shutterstock.png
Inteligentne miasta? Projekty na rozwój ich ekosystemów

Damian Kuna, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, w swojej pracy magisterskiej stworzył wieś w mieście. Jego dyplom został nagrodzony przez Kongres Polityki Miejskiej w konkursie na najlepsze prace magisterskie i doktorskie dotyczące polityk miejskich. 


Posłuchaj
04:54 czwórka stacja nauka 18.06.2021.mp3 Damian Kuna opowiada o swoim projekcie (Czwórka/Stacja Nauka)

- Przygotowując się do pracy nad koncepcją, zacząłem od analizy XIX-wiecznych obrazów, literatury, XX-wiecznej fotografii, opowiadań ludzi - wspomina Damian Kuna. - Wydobyły się z tego cechy ponadczasowe. Na bazie takich cech jak: silne więzi sąsiedzkie, wspólnotowość, poszanowanie przyrody, niezależność żywieniowa, energetyczna, starałem się zbudować pewną alternatywę mieszkania, które będzie zlokalizowane w mieście, ale będzie posiadało cechy tradycyjnej wsi - dodaje. 

Posłuchaj także:

Damian ulokował projekt w Warszawie, mieście, które cały czas się rozwija i nieustannie powiększa. Tu wzrost liczby mieszkańców jest stały. - Mój projekt to miał być model mieszkania, który może być adaptowany w różnych dzielnicach, na pierwszą wybrałem Ursus, bo w historii tego miejsca przeplata się wątek wsi - mówi architekt. - Ta wieś jest wciąż w jego historii, a jego dzisiejsza zabudowa deweloperska nie oddaje wiejskiego charakteru Ursusa - zauważa. 

Damian Kuna zaczął od zagospodarowania terenu. - To podstawa projektu, który jest nastawiony na silny rozwój bioróżnorodności - mówi projektant. - Pojawia się tam staw z różnymi gatunkami ryb, liczne drzewa owocowe, które mają ściągać również ptactwo, pojawiają się budki lęgowe, łąka z ziołami, kwiatami, ludzie mają dostęp do ogródków - wymienia. 


stoyanh Shutterstock ogród wertykalny Madryt 1200.jpg
Wertykalne farmy dla lepszego jutra?

Drewniana architektura to tradycja polskiej wsi, taką też wybrał Damian Kuna w swojej pracy - postawił na budynki z drewna klejonego krzyżowo. - To współczesna interpretacja tradycyjnej architektury drewnianej - wyjaśnia. - Z tego też zbudowane są przestrzenie wspólne. Chciałem zachować charakter ulicowy, który jest charakterystyczny dla terenów Mazowsza. On objawia się tym, że mamy dwie wzdłużnie ulokowane przestrzenie, domy, a pomiędzy nimi mamy teren do rekreacji, spotkania z sąsiadami. System galerii i ram tworzy miejsca spotkań - wyjaśni. 

Ciekawie obmyślone są też struktury mieszkalne, gdzie odnajdziemy farmy wertykalne czy mechanizmy, dzięki którym sami mieszkańcy mogą zdecydować o układzie pomieszczeń. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 18.06.2021

Godzina emisji: 12.34

pj


Czytaj także

Dlaczego kosimy trawę? "To mało ekologiczne"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 13:39
- Kosząc trawnik przed domem odbieramy dom m.in. owadom zapylającym - mówiła Martyna Walerowicz, miłośniczka nauki. - 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żółwie morskie. "Dzięki płetwom są niczym ptaki w locie"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 13:42
To jeden z nielicznych gadów, którego spotkać możemy w środowisku pełnomorskim. Przeróżne typy żółwi morskich występują we wszystkich ciepłych morzach i oceanach.
rozwiń zwiń