Dlaczego różnimy się barwą i wysokością głosu?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 14:28
- Głos to indywidualna cecha każdego człowieka, jak linie papilarne - mówi Beata Borawska, lekarz audiolog i foniatra. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Vane Nunes

Przemowa mowa retoryka krzyk kobieta pin-up girl megafon 1200 free.jpg
"Śpiewać każdy może" - od czego zależy barwa głosu?

W zależności od tego w którym kraju, albo w jakiej części świata się znajdujemy, głosy, które słyszymy, mają nieco inną barwę. Mieszkańcy południa mówią głośniej, szybciej, bardziej chaotycznie, ale też inaczej brzmią. Ich głosy są niższe, barwę można określić jako "szorstką". Z kolei ludzie mieszkający na wschodzie mają głosy wyższe i bardziej "śpiewne".

Posłuchaj
03:32 _PR4_AAC 2021_08_03-12-16-53.mp3 Co wpływa na naszą barwę i wysokość głosu? (Stacja Nauka/ Czwórka) 

Nasz głos może zmieniać się w zależności od stanu psychicznego i fizycznego. - Gdy jesteśmy zmęczeni, jego ton może się obniżać, a gdy jesteśmy wypoczęci - wzrastać - podkreślała Beata Borawska, lekarz audiolog i foniatra ze Szpitala Klinicznego MSWiA, z Kliniki Laryngologii i Poradni Radiologicznej. Również temperament ma wpływ na naszą barwę głosu. - Południowcy, czyli Włosi czy Hiszpanie, mają bardziej "ognisty temperament", więc ich głosy są bardziej donośne, a barwa jest bardziej ekspresyjna - podkreślała ekspert. - Ludzie ci, nawet gdy mówią w obcych dla siebie językach, na przykład po angielsku, brzmią "południowo" - tłumaczyła. 

dźwięk hałas mózg shutterstock 1200.jpg
Co dzieje się w twoim mózgu, kiedy się boisz?

Czytaj także:

W budowie krtani nie ma różnic między mieszkańcami na przykład Europy i Ameryki Południowej. Różnimy się jednak pod innymi względami, m.in. dlatego, że mamy aparaty głosowe, czyli "najdoskonalszy instrument dęty". - To nie tylko krtań, przez którą przechodzi słup powietrza, ale też fałdy głosowe, które zmieniają jego przepływ, dzięki czemu powstaje podstawowy ton głosu. Są to również rezonatory - tam, gdzie odbija się fala powietrza - dolne, które biorą udział w mowie, czyli klatka piersiowa, przepona, tchawica, i rezonatory górne, które biorą udział w śpiewie - wyliczała.

Czytaj także:


Znaczenie dla naszej barwy i wysokości głosu mają nawet skrzydełka nosa. - Ludzie mieszkający w gorącym klimacie mają często szerokie nosy, by powietrze, które przez nie wpada było odpowiednio chłodzone - mówiła ekspert. Wpływ na barwę i wysokość głosu mają też m.in. budowa czaszki, kości, długość szyi. - W trakcie kataru nasz głos także się zmienia, występuje obrzęk, górne rezonatory są zajęte - wyliczała ekspert. jak tłumaczyła ważne są także czynniki środowiskowe. - Jeśli Hiszpan trafi do brytyjskiej korporacji, zacznie mówić tak, jak jego otoczenie - tłumaczyła. - Osłuchujemy się i podświadomie naśladujemy naszych bliskich czy współpracowników. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 03.08.2021

Godzina emisji: 12.40

kd

Czytaj także

Efekt Mandeli - czy można zmanipulować wspomnienia?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 16:30
Efektem Mandeli nazywane jest zjawisko "pamiętania" rzeczy, które nigdy tak naprawdę się nie wydarzyły. Wszystko dlatego, że duża grupa społeczeństwa amerykańskiego była przekonana o śmierci działacza i polityka w więzieniu w latach 80. Niedawno profesor Aileen Oeberst z Uniwersytetu w Hagen przeprowadziła eksperyment i sprawdziła, czy można manipulować pamięcią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozliczenie z pandemią - niecodzienna wystawa w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 16:00
Sztuka była zawsze doskonałym narzędziem do tworzenia przestrzeni do refleksji i dyskusji o sprawach ważnych. Tym razem porusza temat pandemii wystawą "Współistnienie". 
rozwiń zwiń