Czas morfologii. Wrzesień - Miesiącem Świadomości Nowotworów Krwi

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 13:15
Morfologię profilaktycznie należy robić raz do roku. To podstawowe badanie krwi, które dostarcza wielu informacji o naszym zdrowiu i ułatwia kierowanie dalszej, ewentualnej diagnostyki. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Nestor Rizhniak/Shutterstock.com
migrena 1200.jpg
Migrena. "Nie zagraża życiu, ale z życia wyłącza"

Morfologia wykonywana regularnie, raz do roku, może nas uchronić przed konsekwencjami wielu poważnych chorób, których objawy w początkowym okresie choroby mogą być mało charakterystyczne i trudne do uchwycenia. 


Posłuchaj
04:34 czwórka stacja nauka 24.09.2021.mp3 Na czym polega badanie morfologii krwi i po co się je wykonuje? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

- Morfologia to jedno z najczęściej wykonywanych badań krwi obwodowej - mówi profesor Krzysztof Giannopoulos, kierownik Oddziału Hematologicznego Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. - Polega ona na zliczeniu krwinek, które występują w krwi. Z żyły obwodowej pobierana jest krew do analizy w automatycznym analizatorze. Trwa ona kilkanaście sekund - wyjaśnia. - Na podstawie jej wyników możemy przeanalizować z czego jest złożona krew - jak dużo jest krwinek, jaki jest ich skład, ile jest krwinek czerwonych, płytkowych, białych wraz z odpowiednimi populacjami, czyli mówiąc prościej grupami tych krwinek białych - dodaje. 

Hematolodzy lubią nazywać morfologię lusterkiem, w którym odbija się to, co dzieje się w organizmie. - Wszelkie nieprawidłowości, które wykryjemy w morfologii krwi wcale nie muszą świadczyć o poważnej chorobie hematologicznej, one równie dobrze mogą dotyczyć każdej innej choroby i mogą być to zmiany odczynowe - wyjaśnia rozmówca Weroniki Puszkar. - Ta analiza bardzo prosto nakierunkowuje dalsze działania diagnostyczne. Lekarz może na podstawie jej wyników kierować dalszą rozszerzoną diagnostykę - dodaje. 

Profesor Krzysztof Giannopoulos wyjaśnia, że wyniki morfologii w rzadkich przypadkach będą prowadziły do identyfikacji osób narażonych na chorobę rozrostową, chorobę z grupy chorób hematologicznych. Taką chorobą jest np. białaczka, którą rozpoznaje się przy nadmiarze białych krwinek w badaniu (ważna jest też ich struktura). 

Posłuchaj także:

dietetyk dieta owoce zdrowa żywność 1200.jpg
Witaminy zamiast skalpela. Co jeść, żeby dobrze wyglądać?

Jak przeczytać te badania?

Na wyniku badania krwi znajdujemy wiele medycznych skrótów, które nie zawsze potrafimy odczytać. - WBC to wskaźnik oznaczający liczbę białych krwinek. Jest mieszana populacja wszystkich krwinek białych takich jak granulocyty, limfocyty i monocyty - wyjaśnia profesor. - Drugi parametr to poziom hemoglobiny hgb - jest on bezpośrednio połączony z naszą siłą - niski poziom hgb oznacza niedokrwistość, osłabienie. Plt to krwinki płytkowe - trzeci parametr najczęściej związany z krzepnięciem krwi - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Data emisji: 24.09.2017

Godzina emisji: 12.29

pj

Czytaj także

Śląsk. "Wirtualny pacjent" pomoże w nauce studentom medycyny

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 14:51
Wynalazek zostanie udostępniony żakom Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w przyszłym roku akademickim. Będzie mógł symulować dowolną chorobę i nawet 50 różnych objawów. Poza tym będzie też możliwość przeprowadzenia wywiadu z "pacjentem". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy intensywny trening może powodować wypadanie włosów?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 15:05
Nasze ciało podczas zbyt dużej dawki ćwiczeń odczuwa stan jak podczas nadmiernego stresu - co jest jedną z głównych przyczyn łysienia. Sprawdzamy, czy intensywny trening może powodować wypadanie włosów.
rozwiń zwiń