Motoparalotnia - latanie z silnikiem

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 16:30
Większość z nas widziała paralotnię, Zasada jej działania jest całkiem prosta - pilot zbiega ze zbocza i siła nośna potem wynosi go do góry. Wkrótce odbywa się tzw. lot swobodny. Sprawdzamy co jednak może się stać, gdy w tym wszystkim pojawi się też silnik.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/

shutterstock skok ze spadochronem spadochron 1200.jpg
Skoki ze spadochronem - moc wrażeń, walka grawitacji i oporu powietrza

Latanie paralotnią na nizinach wydaje się niemożliwe, jednak jednym ze sposobów, żeby wystartować z płaskiego terenu są specjalne wyciągarki. Drugim sposobem jest po prostu latanie z silnikiem - czyli motoparalotnią. 


Posłuchaj
04:06 Czwórka/Stacja Nauka - paralotnia 01.10.2021.mp3 Marek Mastalerz z Cloudbase opowiada o lataniu paralotnią (Stacja Nauka/Czwórka)

 

- Motoparalotnia wyposażona jest w nieduży silnik spalinowy ze śmigłem oraz konstrukcją w kształcie kosza, uprzęży i skrzydła. Silnik ważący ok. 30 kg z dodatkowym bakiem paliwa i całym oprzyrządowaniem zakłada się na plecy - tłumaczy Marek Mastalerz z Cloudbase. - Po uruchomieniu silnika biegniemy i dodajemy gazu. Kiedy pojazd przyspiesza skrzydło napełnia się powietrzem i unosi pilota nad ziemią.

Zamontowany w motoparalotni tak zwany profil samostateczny pozwala latać z większymi prędkościami niż paralotnią. - Profil jest tak specjalnie ukształtowany, że powietrze przepływające pod profilem czyli pod skrzydłem i nad skrzydłem ma różne ciśnienie statyczne i przy odpowiedniej prędkości ta różnica ciśnień robi się na tyle duża, że wytwarza się siła nośną, która równoważy ciężar - tłumaczy instruktor.

Sprawdź także:


deskorolka buty adidasy 1200.jpg
Deskorolka, czyli surfing na płaskim

Latanie motoparalotnią jest możliwe na małych wysokościach, gdzie nie ma dużego wiatru, czasem jednak możliwe jest nawet przemieszczanie się pod wiatr. Należy pamiętać, że oprócz ruchów poziomych, paralotnia również porusza się pionowo, co jest spowodowane siłą grawitacji.

- Paralotnia lecąca swobodnie czy z wyłączonym silnikiem zawsze będzie opadać. To znaczy, jeżeli nie lecimy w obszar powietrza, które nas unosi. W zależności od obciążenia opadamy około 1,5 m na sekundę i należy lot korygować - wyjaśnia rozmówca Oliwii Krettek. - W przypadku motoparalotni zasięg jest naprawdę duży, bo ogranicza nas już tylko pojemność baku. W zależności od mocy silnika można latać z prędkością od 40 do 60 km na godzinę unosząc się nawet na wysokości do 250 metrów.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 01.10.2021

Godzina emisji: 12.33

aw

Czytaj także

Morskie opowieści - przez ocean na gapę

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 15:30
Okazuje się, że skłonności do podróży na gapę mają nie tylko ludzie, ale również morskie stworzenia. Dzięki temu oszczędzają energię i mogą pokonywać dłuższe dystanse.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauka w służbie sportu. Jak "działa" surfing?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 12:00
- Surfing jest możliwy dzięki sile grawitacji tak, jak dzieje się to w przypadku jazdy na snowboardzie - tłumaczy Kacper Czernik, instruktor surfingu.
rozwiń zwiń