Delfiny rzeczne. "Jest ich tak mało, że stworzyliśmy ich makiety"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 15:28
Delfiny rzeczne to zwierzęta występujące w naturze coraz rzadziej. O przybliżenie ludziom tych wyjątkowych ssaków zadbali poznańscy naukowcy, którzy postanowili stworzyć ich modele naturalnej wielkości. 
Delfin rzeczny w wodach Amazonki
Delfin rzeczny w wodach AmazonkiFoto: COULANGES/Shutterstock.com

delfin 1200.jpg
Delfiny w Bałtyku i w rzekach. Co one tam robią?

- Delfiny kojarzą nam się głównie z morzami i oceanami, m.in. butlonose czy pospolite. A tymczasem gatunki endemiczne delfinów zasiedlają także rzeki, głównie w Ameryce Południowej i Azji Południowo-Wschodniej - tłumaczył Piotr Przyłucki, pomysłodawca projektu. A jak dodał prof. dr hab. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, chodzi m.in. o rzeki Amazonkę i Orinoko. - Tu żyje delfin amazoński. A w rzece La Plata, między Urugwajem i Argentyną, mamy delfina małego. W Indiach, Bangladeszu i Nepalu żyje zaś delfin rzeczny, zwany Suzu, i jest mocno związany z tamtejszą kulturą - opowiadał ekspert. 

Posłuchaj
03:52 _PR4_AAC 2021_11_04-12-47-36.mp3 Makiety delfinów rzecznych - pomogą nam poznać te zwierzęta? (Stacja Nauka/Czwórka) 

shutterstock megalodon rekiny 1200.jpg
Ślady po megalodonach. Zęby wielkości dłoni

W Polskich rzekach nie ma delfinów. Zwierzęta te - w formie makiet - można zobaczyć jednak w Poznaniu. - Wykorzystaliśmy komputery i stworzyliśmy obrazy 3D na podstawie setek zdjęć tych zwierząt. Makiety są bardzo proporcjonalne, z odpowiednim rozmieszczeniem płetw - opowiadał Piotr Przyłucki. Marzeniem naukowców jest ukazanie delfinów w ich naturalnym środowisku. - Chodzi o to, by dostrzec problemy, pokazując te zwierzęta w trudnych sytuacjach - kiedy były odławiane przypadkowo w sieci, zaplątały się w nie. 

Przeczytaj także:


Zagrożony wyginięciem delfin żyjący w wodach rzeki Ganges/fot. Ranjan Barthakur/Shutterstock.com Zagrożony wyginięciem delfin żyjący w wodach rzeki Ganges/fot. Ranjan Barthakur/Shutterstock.com

Okazało się, że makiety delfinów pełnią też inną ważną funkcję - terapeutyczną. - To makieta pokryta tkaniną, która po polaniu wodą imituje skórę delfina. Dzieci niewidome i niedowidzące mogą ją poznać, co może mieć charakter prawdziwej zooterapii - podkreślali eksperci.  

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 04.11.2021

Godzina emisji: 12.35

kd