Wysoka wrażliwość. Jak sobie z nią radzić?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 16:10
Osoby wysoko wrażliwe czują i widzą bardziej intensywnie oraz odbierają więcej bodźców i informacji. Sprawdzamy, czym zatem jest wysoka wrażliwość, jak sobie z nią radzić i w czym może przeszkadzać.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ fizkes

Pixabay para wycieczka pies mops relaks 1200.jpg
Pozytywne myślenie po polsku. Co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi?

Osoby wysoko wrażliwe to osoby bardziej czułe na różnorodne doświadczenia. Odznaczają się większą reaktywnością emocjonalną, fizyczną i sensoryczną, ale i też rozbudowanym życiem wewnętrznym. Badania mówią, że takie osoby stanowią nawet 20 proc. populacji. Wiele z tych osób jednak nie zdaje sobie sprawy z istnienia tej cechy - wysokiej wrażliwości.

Posłuchaj
04:47 Czwórka/Stacja Nauka - osoby wysoko wrażliwe 18.05.2021.mp3 O osobach wysoko wrażliwych rozmawiamy z Pauliną Hycnar (Stacja Nauka/Czwórka)

Na czym polega wysoka wrażliwość? - Osoby wysoko wrażliwe są bardzo empatyczne, potrafią przyswajać emocje innych, np. przychodzi mąż z pracy zdenerwowany, jego żona, która jest osobą wysoko wrażliwą, czuje te emocje i przyjmuje jako swoje. Odczuwa tę złość razem z mężem - tłumaczy Paulina Hycnar autorka bloga wysokowrazliwa.pl. - Trudno takim osobom oddzielić to, co jest ich, od tego, co jest cudze.

Źr. Instagram Wysokowrażliwa

Dlatego stąd bierze się tak wiele problemów osób wysoko wrażliwych. Rozumienie własnych emocji i samoakceptacja powinny być dla nich na pierwszym miejscu. W innym przypadku życie z tą cechą może być niełatwe. - To jest bardzo trudne, żeby zauważyć tę cechę w sobie i stwierdzić, że jestem wysoko wrażliwą osobą. Gdy mamy wątpliwości, pomóc może nam psycholog, który na podstawie rozmów z nami jest w stanie określić, czy posiadamy tę cechę - radzi blogerka. - Wiele osób jest po prostu wrażliwych, empatycznych i łatwo można to z tym pomylić. Cechę tę przypisuje się głównie kobietom, ale wśród wrażliwców są też mężczyźni. W społeczeństwie uważa się, że osoba wrażliwa to jest osoba emocjonalna, płaczliwa, która ma problem z wyrażaniem swoich emocji. W przypadku osób wysoko wrażliwych chodzi o coś innego. Są to osoby, które głębiej doświadczają odczuć i bodźców. Ma to związek z większą wrażliwością ośrodkowego układu nerwowego i większym przetwarzaniem tych bodźców.

udar mózgu głowa ból 1200.jpg
Co dzieje się w twoim mózgu kiedy się boisz?

Czytaj także:

W zrozumieniu tego zjawiska może pomóc również literatura dla osób wysoko wrażliwych, która profesjonalnie pokieruje i dopomoże w poznawaniu siebie. Takie książki również są polecane dla innych osób, które chcą rozwinąć w sobie takie cechy jak empatia.

Wysoka wrażliwość nie jest zaburzeniem. Mogą się wiązać z nią jednak różnego rodzaju problemy emocjonalne, wynikające z dużych pokładów wrażliwości. Można się skonsultować z psychologiem, który pomoże, jak sobie z nimi radzić. - Wrażliwość jest jedną z setek naszych cech. Tak jak ktoś jest introwertykiem czy ekstrawertykiem, to go odróżnia od innych osób w społeczeństwie. Tak samo jest z wrażliwością przetwarzania sensorycznego, bo tak w literaturze fachowej nazywa się ta cecha - dodaje Paulina Hycnar.

Czytaj także:


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Agata Nowotnik

Data emisji: 18.05.2021

Godzina emisji: 12.40

aw


Czytaj także

Wyraź emocje. One są i znajdą ujście

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 14:42
- Nie ma czegoś takiego jak dobre i złe emocje, pozytywna i negatywna może być jedynie nasza reakcja na nie - mówi Monika Kotlarek, psycholog i psychoterapeuta. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podstawowe ćwiczenia oddechowe - tak zredukujesz stres

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 14:11
Właściwy sposób oddychania to dobra metoda, by zapanować nad własnym organizmem. Dzięki świadomości swojego ciała i odpowiedniej dawce tlenu możemy także... poprawić sobie nastrój.
rozwiń zwiń