Szykują się zmiany na uczelniach wyższych

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 17:00
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w trakcie Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie przedstawił nowy projekt ustawy o szkolnictwie. W jaki sposób zmiany wpłyną na osoby przygotowujące się do kontynuowania nauki na studiach wyższych?
Audio
  • Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym. Zmiany czekają na studentów i pracowników uczelni wyższych (Czat Czwórki)
Jakie zmiany czekają na studiach doktoranckich?
Jakie zmiany czekają na studiach doktoranckich? Foto: shutterstock/Syda Productions

- Istnieje duży problem z obecnym systemem kształcenia, w którym trudno określić rolę doktoranta. Nie jest pracownikiem, bo nie ma umowy, nie jest też studentem, ponieważ prowadzi zajęcia - mówił Łukasz Rusjaczyk z samorządu studentów RP.

Gość Czwórki zwraca uwagę na to, że obecnie jednym z poważnych problemów kształcenia na poziomie doktoranckim jest duży spadek ich atrakcyjności wśród studentów.

Łukasz Rusjaczyk Już w trakcie studiów student może mieć pensję wyższą, niż przeciętnie opłacany doktorant 

- Dochodziło do tego rodzaju patologii, że wydział zapełniał 200 miejsc na studiach doktoranckich mogąc zapewnić etat 1-2 osobom. Był to przykład żerowania na wysoko wykwalifikowanej, darmowej sile roboczej. W obecnym systemie trudno jest przekonać młodych ludzi do podejmowania studiów doktoranckich,  o ile sami nie posiadają głębokich przekonań ideowych, że warto takie studia podjąć  - tłumaczył Dariusz Aksamit.

Dariusz Aksamit Prawie 80% doktorantów na kierunkach humanistycznych nie otrzymuje stypendium.

Anna Wdowska z magazynu "Perspektywy" nawiązała do tematu przywrócenia egzaminów wstępnych na studia. W jej ocenie ten instrument jest niepotrzebny.

Anna Wdowska Należy w sposób czytelny ustalić kryteria przyjmowania na studia, zamiast wracać do egzaminów wstępnych.

- Osoby, które pozytywnie zdadzą egzamin maturalny otrzymują świadectwa dojrzałości, z którymi mogą pojawić się zarówno na polskich, jak i zagranicznych uczelniach. Wystarczyłoby podnieść progi zdawalności matury. Może uczynić ten egzamin trochę trudniejszym po to, żeby rzeczywiście prawa wstępu na uczelnie wyższe mieli adepci, którzy faktycznie się na dany kierunek kwalifikują - przekonywała ekspertka.

Czy uczelnie będą kształciły fachowców, których umiejętności cenione są na rynku pracy? Co wpływa na wybór kierunku studiów? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Anna Wdowińska (magazyn Perspektywy), Dariusz Aksamit (doktorant na PW i UW), Łukasz Rusjaczyk (rzecznik prasowy parlamentu studentów RP)

Data emisji: 2.10.2017

Godzina emisji: 15.07

ac/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Samorządność w szkolnictwie wyższym

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 18:04
Zakończyły się właśnie wybory do Parlamentu Studentów RP, którego przewodniczącym został Tomasz Tokarski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W "Czacie Czwórki" opowiada o swoich planach i pracach Parlamentu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reforma szkolnictwa wyższego. Co na to młodzi?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 19:00
Rosną kontrowersje wokół projektu reformy szkolnictwa wyższego. Jednym z nowych pomysłów jest wydłużenie studiów niestacjonarnych o jeden lub dwa semestry. W Jedynce zmiany komentują przedstawiciele środowisk studenckich.
rozwiń zwiń