Międzynarodowy Dzień Żywności. Czy grozi nam klęska głodu?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 18:20
- Głód najbardziej dotyka dzieci, czyli osoby z najmniejszą odpornością - mówi Monika Kacprzak. - Jego najczęstszą przyczyną są konflikty zbrojne, podczas których dostęp do ludności poszkodowanej jest ograniczony. Poza tym susze, powodzie, anomalie i zmiany klimatyczne.
Audio
  • O problemie głodu na świecie i metodach rozwiązania go w różnych regionach świata mówią m.in. Monika Kacprzak i Łukasz Czech (Czat Czwórki)
Jak wynika z danych ONZ, w tej chwili na świecie żyje ok. 7,6 miliarda ludzi, a w 2100 roku liczba ta wzrośnie do 11,2 miliarda (zdj. ilustracyjne)
Jak wynika z danych ONZ, w tej chwili na świecie żyje ok. 7,6 miliarda ludzi, a w 2100 roku liczba ta wzrośnie do 11,2 miliarda (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/dom. publiczna/Suzanne Tucker

chipsy 1200.jpg
Podatek od chipsów uratuje sylwetkę przeciętnego Kowalskiego?

Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa liczba ludzi głodujących na świecie wyniosła w 2016 roku 780 milionów, to ok. 10 proc. populacji. Pomimo ogromnych postępów w produkcji rolnej w niektórych krajach rozwijających się występuje niedobór żywności, wynikający z problemów w globalnym zarządzaniem łańcuchem dostaw czy prawodawstwem w zakresie handlu międzynarodowego. Choć - jak wynika z szacunków ONZ - do 2050 roku liczba ludności na Ziemi ma się zwiększyć do 9 mld, co teoretycznie nasili problem głodu, istnieją możliwości zapewnienia wystarczającej podaży żywności nawet dla 12 miliardów ludzi. - Niezwykle trudno jest jednak wypracować stabilne, długoterminowe rozwiązania, gdyż problem jest zregionalizowany i z czego innego wynika na terenie Azji, a z czego innego w Afryce - tłumaczył Łukasz Czech, student stołecznej SGGW.


dziecko złość głód 1200.jpg
Polak głodny, czyli zły. Dlaczego głód powoduje stres?

W Międzynarodowy Dniu Żywności w "Czacie Czwórki" rozmawialiśmy o przyczynach i sposobach radzenia sobie z niedoborem żywności na świecie i o tym, jak każdy z nas może pomóc. Mówiliśmy także o rozwiązaniach kompleksowych, które dotyczą zapewnienia pożywienia najbiedniejszym, dostaw leków i podstawowych środków higienicznych. Zajrzeliśmy też do banków żywności - które m.in. zajmują się dostarczaniem jej potrzebującym - by sprawdzić, jak działają. Z prezesem Federacji Polskich Banków Żywności Markiem Borowskim rozmawiała Weronika Puszkar.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Monika Kacprzak (UNICEF Polska), Łukasz Czech (student SGGW i przedsiębiorca rolny)

Data emisji: 16.10.2017

Godzina emisji: 15.07

kd/kk


Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uczulenie na orzechy najbardziej niebezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 19:05
- Orzechy należą do grupy 13 najmocniejszych alergenów, jakie znamy - mówi Agnieszka Piskała, dietetyk, specjalistka ds. żywienia. - Tymczasem jeden procent Polaków ma alergię na różnego rodzaju orzechy. To duża grupa społeczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lęk przed naturą. Fobia, czy zjawisko społeczne?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 15:00
W kontaktach między człowiekiem a Matką Ziemią zaburzyły się zdrowe proporcje. Osoby z miast coraz częściej boją się lasu i mieszkających w nim zwierząt.
rozwiń zwiń