Ryba czy wędka - jak pomagać potrzebującym?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 17:00
Wykluczeni, bezdomni, rodziny żyjące na skraju ubóstwa - jedni wyciągają rękę po pomoc, w imieniu innych działają fundacje i stowarzyszenia. Jak pomagać, by było to skuteczne?
Audio
  • Jak skutecznie pomagać potrzebującym - dyskusja (Czat Czwórki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ fongleon356

picie alkohol alkoholizm kobieta FREE 663_364.jpg
Alkoholizm w szpilkach. Dlaczego kobiety "piją ryzykownie"?

Kiedy konieczna jest pomoc finansowa, a kiedy ważniejsze jest zauważenie niezaspokojonych potrzeb? – Namawiam zawsze do kontaktu z ludźmi, wyciągającymi rękę po pomoc, ewentualnie kupienia im jedzenia, zamiast dawania gotówki. Jeśli dany człowiek wciąż będzie dostawał pieniądze, nigdy nie zejdzie z ulicy. Warto świadomie rozmawiać, zamiast dawać mechanicznie banknoty, uciszając tym samym swoje sumienie - przekonywała Edyta Foryś z Fundacji Kapucyńskiej. Polemizował z nią Janusz Bukowski ze Stowarzyszenia "Dać siebie innym". - Jeśli dajemy człowiekowi pieniądze, to już są jego pieniądze. Co on z nimi zrobi - to jego sprawa. To, że człowiek mieszka na ulicy, nie oznacza wcale, ze jest alkoholikiem czy narkomanem. To krzywdzące dla osób, które rzeczywiście nie mają innej możliwości niż wyjście na ulicę - tłumaczył gość Piotra Firana.


depresja praca 1200x660.jpg
Depresja a życie zawodowe - jak przełamywać tabu?

Czy dawanie pieniędzy nie jest przyczynianiem się do rozwoju żebractwa? Kiedy za żebrakiem stoi grupa przestępcza, czerpiąca zyski z jego "pracy"?  Kiedy konieczna jest pomoc finansowa, a kiedy ważniejsze jest zauważenie niezaspokojonych potrzeb? O tym rozmawialiśmy w studiu Czwórki. W programie mówiliśmy także o tegorocznej 25. odsłonie akcji pod patronatem Polskiego Radia "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę" - początek zbiórki żywności już 26 listopada.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Edyta Foryś (rzecznik prasowa Fundacji Kapucyńskiej), Janusz Bukowski ze Stowarzyszenia "Dać siebie innym"), Kuba Nowak (wolontariusz związany z biegami charytatywnymi, Fundacja "Action Life"), Konrad Siuda (Fundacja "Daj herbatę")

Data emisji: 22.11.2017

Godzina emisji: 15.07

kd/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Polak na finansowym rynku. Jak radzimy sobie z pieniędzmi?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 17:05
- Brakuje nam wyobraźni, nie planujemy finansów. Wydaje nam się, że jeśli dostajemy pensję co miesiąc, zarządzanie środkami w obrębie 30 dni jest wystarczające. Dlatego zaskakują nas wakacje, czy święta - przekonuje Norbert Konarzewski z Fundacji Kronenberga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płacisz kartą? Zachowaj ostrożność i rozsądek

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 17:41
Niezabezpieczone karty noszone w portfelach lub w kieszeniach to jedno z głównych niebezpieczeństw dla naszych pieniędzy. Można z nich zeskanować informacje, które pozwolą innym osobom na dostęp do naszych pieniędzy. Aby bezpiecznie używać kart płatniczych, wystarczy kilka prostych rozwiązań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosztowne zachcianki. Czy Polaków stać na luksus?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 17:33
W Polsce rośnie w siłę pokolenie tzw. "Henryków". Henry, to skrót od angielskiego określenia "High Earner Not Rich Yet". Ponad połowa przedstawicieli "Henryków" lubi gadżety i nowinki technologiczne, i uważa, że ułatwiają one życie.
rozwiń zwiń