Choroby psychiczne. "Nadal stygmatyzują pacjentów"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 12:15
Według danych WHO zaburzenia psychiczne dotyczą już co piątej osoby na świecie. Cierpi na nie 38 procent mieszkańców Europy.
Audio
  • O zdrowiu psychicznym Polaków. Jak rozmawiać o tym, co nas boli? (Czat Czwórki/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

- Choroby psychiczne nadal stygamtyzują pacjentów. A to wszystko wynika tylko i wyłącznie z niewiedzy osób, które znajdują się po drugiej stronie - mówi psychiatra Maja Polikowska-Herman.

Czytaj także
depresja smutek 1200.jpg
Depresja u nastolatków. Jak ją rozpoznać?

Bo choroby czy zaburzenia leczone nie niosą ze sobą żadnego zagrożenia. - Jestem w tej szczęśliwej sytuacji, że mam sporo znajomych, którzy nie oceniają, więc nie miałem problemów z "coming outem". Gorzej z prawdą o chorobie poradziła sobie moja rodzina - opowiada Marcin Letachowicz z "Domu pod Fonatanną".

Jak mówić o swojej chorobie? Kiedy informować o niej lekarza medycyny pracy, a kiedy samego pracodawcę? Gdzie szukać pomocy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Maja Polikowska-Herman (psychiatra, psychoterapeuta), Bożena Molska, Marcin Letachowicz (członkowie "Domu pod Fonatanną")

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Data emisji: 6.12.2017

Godzina emisji: 15.07

kul/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Leki bez recepty. "Suplementy diety wcale nas nie leczą"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 17:44
Na polskim rynku pojawiają się tony suplementów, które mają wzmacniać włosy i paznokcie czy ułatwiać zdanie egzaminów. Przyjmowane w nadmiarze mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Depresja, a życie zawodowe. Jak przełamywać tabu?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 18:20
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie depresja znajduje się w czołówce najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że na świecie cierpni z jej powodu aż 350 milionów osób, w Polsce około 1,5 miliona.
rozwiń zwiń