Szkoła bez smartfona? "Nie róbmy z niej skansenu!"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 16:30
Francuski rząd chce wprowadzić odgórny zakaz przynoszenia smartfonów na lekcje. Czy to pomysł, który warto wykorzystać także w polskich szkołach?
Audio
  • Nowe technologie w szkołach. Jak wpływają na naukę? (Czat Czwórki/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/dom. publiczna/Iakov Filimonov

- Nie jestem przekonana do takich drastycznych ruchów, w stylu: wszyscy muszą. Telefon można traktować nie tylko jako zło konieczne, ale także jako pomoc naukową, z którą można pracować - przekonuje Edyta Plich z Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży. - Nauczyciele powinni oswajać świat, a szkoła nie może być skansenem - dodaje.

Czytaj także
dzieci rodzina 1200.jpg
Słuchaj, rozmawiaj, stawiaj granice. Wychowuj!

Zdaniem dr Macieja Dębskiego zastosowanie takiego rozwiązania wcale nie pomoże w walce z fonoholizmem. - To, co "przykleja" młodzież do smartfonów to nie samo posiadanie aparatu, tylko nieograniczony dostęp do internetu oraz niski wiek inicjacji smartfonowej - wyjaśnia.

Jak zatem nauczyć dziecko korzystać z telefonu? Na co zwrócić uwagę? Jaką rolę odgrywają tutaj nauczyciele? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Edyta Plich (Towarzystwo Inteligentnej Młodzieży), dr Maciej Dębski (Uniwersytet Gdański)

Data emisji: 21.12.2017

Godzina emisji: 15.07

kul/kd

Czytaj także

Czego młodzi oczekują od rodziców? "Granic"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 15:50
- Choć chyba nikt z nas otwarcie się do tego nie przyzna, to każdy dobrze wie, że jeżeli ma się za dużo swobody to można zacząć szaleć - uważają licealistki Ola i Zuza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Samobójstwa nastolatków. "Nie pozwólmy im odchodzić"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 18:52
Powodem nigdy nie jest jeden czynnik. Wśród głównych wymienia się depresję, samotność, odrzucenie i tempo życia, które odbiera możliwość poradzenia sobie z tym, czego doświadczają. Statystyki są tragiczne i przerażające – Polska jest drugim państwem w Europie pod względem samobójstw nastolatków. 
rozwiń zwiń