Rodzina - trudna decyzja. Jak państwo nas w niej wspiera?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 10:00
Polska znalazła się w czołówce krajów europejskich, jeśli chodzi o poziom wsparcia dla rodzin z dziećmi. Mimo to: - Wciąż jesteśmy w niechlubnej grupie liderów małej dzietności - podkreśla prof. Krzysztof Wojcieszek. 
Audio
  • Dr Iga Magda i prof. Krzysztof Wojcieszek o czynnikach warunkujących zakładanie rodzin w Polsce (Czwórka/Czat Czwórki)
(Zdj. ilustracyjne)
(Zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock

W Polsce ponad 83 proc. mężczyzn i 65 proc. kobiet pracujących zawodowo wychowuje dzieci. Godzenie obu ról jest trudne – wskazują na to rodzice obu płci. - Dziś na decyzję o posiadaniu dziecka składają różne czynniki ekonomiczne: w jaki sposób ludzie rozpoznają swoje możliwości dotyczące pracy, mieszkania, kredytu, zabezpieczenia socjalnego - mówi gość Piotra Firana. - Kiedyś trochę mniej się o tym myślało - dodaje. 

Dr Iga Magda zwraca uwagę, że w ciągu ostatnich lat zmieniły się nasze aspiracje i oczekiwania. Aktualny współczynnik dzietności wynosi 1,3, co jest dramatyczne dla naszej demografii. Specjaliści politykę prorodzinną państwa wskazują jako główny środek by ten wskaźnik podnieść. Podkreślają, jak ważne jest kontynuowanie wsparcia kobiet na rynku pracy, zwiększenia nakładów na żłobki i przedszkola, wsparcie finansowe rodzin, zwiększanie zaangażowania ojców w opiekę nad dziećmi. 

Co powoduje, że wiele osób wciąż odsuwa decyzję o związku czy posiadaniu potomstwa? Jakie trudy i wyzwania stają przed rodzicami? Czy dramat demograficzny, z którym mamy do czynienia w Polsce dotyczy też innych krajów europejskich? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Robert Malinowski

Goście: dr Iga Magda z Katedry Ekonomiki SGH, prof. Krzysztof Wojcieszek Instytut Nauk Społecznych Pedagogium Wyższa Szkoła Nauk Społecznych

Data emisji: 18.04.2018

Godzina emisji: 15.08

pj/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Rodzina - kiedy ją założyć? Już czy jeszcze nie?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2016 13:47
- Jeśli mówimy o założeniu rodziny, związku, dzieciach to każdy z nas wybiera indywidualnie moment, w którym się na to zdecydujemy - mówi Izabela Jąderek, psycholog i seksuolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzinna układanka. Jak się dogadać?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 11:00
- Są różne rodziny: takie, które są źródłem siły, radości, satysfakcji i takie, które są źródłem cierpienia. Najwięcej chyba jest takich, w których zachodzą obie te okoliczności - wyjaśniał prof. Bogdan de Barbaro, gość "Strefy prywatnej".
rozwiń zwiń