Twarze współczesnego niewolnictwa - nie tylko handel ludźmi

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 18:12
Praca niewspółmierna do otrzymywanej płacy, groźby i mobbing - to główne przejawy współczesnego niewolnictwa. - Ofiary boją się zwrócić po pomoc do państwa, czy organizacji, które powinny im tej pomocy udzielić. Są pozostawione same sobie - mówili eksperci w Czwórce.
Audio
  • Współczesne niewolnictwo na polskim i europejskim rynku pracy (Czat Czwórki)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/domena publiczna/Ollyy

Współczesny niewolnik to osoba, która jest zdeterminowana, by zarabiać pieniądze. I robi to za wszelką cenę. Według najnowszego reportażu śledczego BBC w Polsce pracuje m.in. 800 obywateli Korei Północnej, zatrudnionych na bardzo niekorzystnych warunkach. - To "wypadki", skala bardzo niewielka w porównaniu do całego rynku pracy, a już na pewno w porównaniu z całą Europą - mówił Dominik Owczarek. Jak jednak podkreślał, w Polsce zjawisko pracy niewolniczej istnieje. - Incydentalni pracodawcy stosują takie praktyki, a często podmiotem handlu ludźmi są migranci.

I to oni są tzw. grupą ryzyka, co tłumaczył Wiktor Trojan. - Przyczyny to m.in. brak podstawowej znajomości języka, czy przepisów prawa - mówił ekspert. Jak wygląda życie "współczesnego niewolnika" i co każdy z nas, znalazłszy się w takiej sytuacji mógłby zrobić, do kogo zwrócić się po pomoc? Jak żyją Polacy, pracujący za minimalne wynagrodzenie poza granicami kraju? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.  

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Dominik Owczarek (Instytut Spraw Publicznych), Wiktor Trojan (konsultant ds. Legalizacji Pobytu i pracy Ukraińców w Polsce, Fundacja Nasz Wybór)

Data emisji: 25.04.2018

Godzina emisji: 15.08

kd

Czytaj także

Szefowie na celowniku. Dlaczego nas nie doceniają?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2015 16:45
Jak wynika z badań portalu kariery "Monster", 84 proc. Polaków słowa uznania w pracy słyszy rzadko lub nie usłyszała ich nigdy. Jeszcze bardziej niedocenieni czują się Amerykanie i Niemcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robotyzacja. Jakie może mieć dla nas skutki?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 17:08
Statystyki dotyczące robotyzacji mówią, że w Chinach odsetek zawodów nią zagrożonych wynosi 77 proc., w Stanach Zjednoczonych 47 proc., a w Wielkiej Brytanii 35 proc. O to, co coraz powszechniejsza obecność maszyn na rynku pracy może zmienić w naszej codzienności, spytaliśmy ekspertów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy studia są jeszcze przepustką do kariery?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 12:00
Szkoły branżowe świecą pustkami. Pomimo szeroko zakrojonej kampanii społecznej promującej ośrodki szkolenia zawodowego w tym roku trudno było o zapełnienie klas przyszłymi żakami. 
rozwiń zwiń