Dostępność Plus. Jak zmieni życie niepełnosprawnych?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 14:40
Dostępność Plus to rządowy program, który ma sprawić, że słabszym grupom społecznym będzie żyło się łatwiej.   
Audio
  • Dostępność Plus - jak program wpłynie na życie niepełnosprawnych? (Czat Czwórki/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/domena publiczna/Realstock

Dla niepełnosprawnych, seniorów i kobiet w ciąży program oznacza ułatwienia, jeżeli chodzi o korzystanie z publicznej infrastruktury. Jedną z rozważanych zmian jest też wprowadzenie funkcji asystenta osoby niepełnosprawnej. - To nie jest pomysł nowy, ale na pewno bardzo dobry, ponieważ osoba z niepełnosprawnością ma dokładnie takie same potrzeby jak wszyscy - mówi Filip Zagończyk. - I tu nie chodzi tylko o wyjście do lekarza czy na zakupy, ale na przykład na koncert - dodaje. 

Na czym ma zatem polegać rola asystenta i w jakich sytuacjach może on być potrzebny? - W większych miastach niepełnosprawni mają łatwiej, ze względu na różne rozwiązania - niskopodłogowe autobusy, rozkłady jazdy w metrze napisane Braillem. Cały czas jednak asystenci przydają się na osiedlach, na klatkach schodowych, w drodze do mieszkania. Tutaj jest jeszcze wiele do zrobienia - przyznaje Bartłomiej Goślicki, asystent osoby niepełnosprawnej.  

Program Dostępność Plus będzie realizowany w takich obszarach jak architektura, transport, edukacja, służba zdrowia, cyfryzacja, usługi, konkurencyjność i koordynacja. W jaki sposób nowe technologie ułatwiają życie niepełnosprawnym? Co jest jeszcze do zrobienia w tej kwestii? O tym m.in. w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Dominika Klimek

Goście: Filip Zagończyk (niewidomy autor bloga "Koło ciebie.com"), Bartłomiej Goślicki (asystent osoby niepełnosprawnej)

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 10.05.2018

Godzina emisji: 15.15

kul/kd

Czytaj także

Jak w Polsce żyje się osobom z niepełnosprawnościami?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 17:25
To, co dla zdrowego przechodnia stanowi niewielką niedogodność, z perspektywy  niepełnosprawnego staje się przeszkodą nie do pokonania. Nieczynna winda, autobus starego typu, nierówne płyty chodnikowe mogą uniemożliwić dotarcie do celu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzechy Polaków w przestrzeni publicznej. Czego nam nie wolno?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 18:45
Głośne rozmowy przez telefon, śmiecenie, nieprawidłowe parkowanie - to spory problem w miejscach ogólnodostępnych. Co nam wolno w przestrzeni publicznej, które zachowania irytują innych najbardziej, a jakie grzechy najczęściej popełniamy?
rozwiń zwiń