Czy ofiary przemocy domowej są należycie chronione?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 18:24
W 2012 roku powstał Fundusz Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem i Pomocy Postpenitencjarnej od zeszłego roku nazywanym Funduszem Sprawiedliwości. Czy działa skutecznie i faktycznie pomaga ofiarom przestępstw? 
Audio
  • Fundusz Sprawiedliwości - czy wspiera ofiary przestępstw? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: VGstockstudio/Shutterstock

Przemocy domowej najczęściej doświadczają kobiety i dzieci. W ponad 4 tys. rodzin rocznie dochodzi do niemal 7 tys. nadużyć i aktów przemocy. Te dane to suma interwencji służb ratunkowych, czyli przypadków, które zostały zgłoszone Danuta Kucewicz


- W Polsce brakuje odpowiednich środków prewencyjnych - mówi Agnieszka Fryt z Centrum Praw Kobiet. - To mit, że do przemocy dochodzi wyłącznie w tzw. "rodzinach patologicznych". Najtrudniej wykryć przestępstwo tam, gdzie nie występują inne patologie jak np. alkoholizm. Służby interweniujące w jednej sprawie szybko są w stanie wykryć inny problem. Tam, gdzie się nie pojawiają nie mają szansy na udzielenie pomocy - wyjaśnia Jolanta Zmarzlik, terapeutka z fundacji "Dajemy dzieciom siłę".

Szczególnie osoby wywodzące się z tzw. dobrych domów mają problem z przyznaniem, że są ofiarami. Nie potrafią przełamać bariery wstydu - dodaje Danuta Kucewicz z Urzędy Miasta Stołecznego Warszawy.

Jak pomagać ofiarom przemocy? W jaki sposób można je zabezpieczyć? Czy istnieje system prewencji, dzięki któremu można wykryć przemoc w rodzinie? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska 

Goście: Ksenia Maćczak (rzeczniczka NIK), Danuta Kucewicz (Urząd Miasta Stołecznego Warszawy), Jolanta Zmarzlik (terapeutka z fundacji "Dajemy dzieciom siłę"), Agnieszka Fryt (Centrum Praw Kobiet)

Data emisji: 17.07.2018

Godzina emisji: 15.07

ac


Czytaj także

Przemoc wobec dzieci. Reakcja to nasz obowiązek

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 18:12
13 lipca wchodzi w życie nowelizacja, która nakłada na każdego obywatela prawny obowiązek zgłaszania do organów ścigania przypadków przemocy wobec dzieci. Do tej pory był to obowiązek społeczny. Nowelizacja wprowadza także zaostrzenie kar za przestępstwa wobec dzieci.    
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zagrożenia w sieci. Od czego zacząć "sprzątanie" internetu?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 16:44
Hejt, cyberbullying, seksting, grooming – to wszystko określenia na różne formy przemocy, która dokonuje się w cyberprzestrzeni. Zostawia trwałe ślady w psychice. Poszkodowani płacą za nią wysoką cenę – od wykluczenia społecznego, aż po akty samobójcze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak być mężczyzną skoro spada testosteron?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2018 16:50
Są niedojrzali, cały czas potrzebują nowych zabawek, a ostatnio słabną i tracą swoją pozycję na rzecz kobiet. Wzorzec mężczyzny na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci bardzo się zmieniał - jak wygląda dziś?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak skrócić kolejki do lekarzy w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 18:27
- Kolejki to zmora nie tylko w Polsce, czy Europie, ale i USA, gdzie ta służba zdrowia jest dużo bardziej skomercjalizowana. Więc to nie tylko wynik braku funduszy - mówi chirurg prof. Marek Moruszyński.
rozwiń zwiń