Medycyna estetyczna - poprawia wygląd, czy samopoczucie?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 19:07
Współczesna medycyna to już nie tylko ratowanie ludzkiego życia, ale także dbałość o estetykę i pośrednio - dobre samopoczucie pacjentów. Proces zmiany wyglądu przestał przypominać nadawanie twarzy sztucznie zmodyfikowanego wyrazu, tylko czy jest nam to potrzebne?
Audio
  • Obsesja piękna. Czy skalpel podniesie niską samoocenę? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: madeinitaly4k/Shutterstock

karate dziewczyna sztuki walki 1200.jpg
"Otwarte serca, zaciśnięte pięści". Sport w walce z depresją

- Statystyki pokazują, że Polki nie uważają się za piękne kobiety - mówił chirurg plastyczny dr Andrzej Sankowski. - Twierdzą, że potrzebują szeregu zabiegów, żeby stać się ładniejszymi. Wina może po części leżeć po stronie kolorowych pism, które promują nierzeczywisty ideał piękna - tłumaczył.

Małgorzata Marcinkiewicz, lek. medycyny estetycznej zwracała uwagę, że w Polsce zjawisko nie ma na razie znamion „obsesji piękna”, bo duża część Polek decyduje się na delikatne zmiany. - Moje pacjentki stawiają na zabiegi, które pozwalają wydobyć ich naturalne piękno. Coraz częściej są świadome tego, w jaki sposób czynniki zewnętrzne wpływają na ich wygląd i starają temu zapobiec - wyjaśniała.

budowa kobieta inżynierka 1200.jpg
Czy język polski dyskryminuje kobiety?

Na niebezpieczne zjawisko związane z problemem z samoakceptacją zwracał uwagę lek. psychiatra Piotr Matyja. - Dysmorfofobia ma objawy podobne do zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego. To nawracająca myśl, która sprawia, że szczegół w naszym wyglądzie, niezauważalny dla innych, staje się nie do zaakceptowania. A to wpływa dysfunkcyjnie na życie - opisywał.

Czy to, czego nie akceptujemy w swoim wyglądzie rzeczywiście wymaga chirurgicznej korekty? Jak wiele Polek decyduje się na zabiegi medycyny estetycznej? Jak rozpoznać czy problem nie istnieje tylko w naszej głowie i kiedy warto zgłosić się po pomoc do terapeuty? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: w rozmowie z Michałem Piwowarkiem - Marcin Cejrowski, red. naczelny portalu Plejada.pl, dr Małgorzata Marcinkiewicz, lek. medycyny estetycznej z Centrum Zdrowej Skóry, dermatolog; dr Andrzej Sankowski - chirurg plastyczny; Piotr Matyja - lek. spec. w dziedzinie psychiatrii.

Materiał: Michał Piwowarek

Data emisji: 29.08.2018

Godzina emisji: 15.08

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Medycyna estetyczna. Ile zdrowia nas kosztują zabiegi?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 15:26
Przybywa pacjentów, płacących wysoką cenę za niewłaściwie wykonane zabiegi medycyny estetycznej. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało konsultacje w sprawie uregulowania kwestii wykonywania zabiegów upiększających.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Papierosy są passe." Dlaczego nie warto zaczynać palić?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 17:22
Najnowsze dane wskazują, że pokazywanie się z papierosem przestaje być wyznacznikiem dorosłości i jest coraz mniej popularne wśród młodych ludzi. Liczba palaczy między 18. a 24. rokiem życia spada m.in. w Wielkiej Brytanii i USA. A jak jest w Polsce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak być mężczyzną skoro spada testosteron?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2018 16:50
Są niedojrzali, cały czas potrzebują nowych zabawek, a ostatnio słabną i tracą swoją pozycję na rzecz kobiet. Wzorzec mężczyzny na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci bardzo się zmieniał - jak wygląda dziś?
rozwiń zwiń