Kto korzysta na niskich stopach procentowych?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 18:11
Od jakiegoś czasu w Polsce stopy procentowe są na rekordowo niskim poziomie. W 2007 roku stopa referencyjna wynosiła 5%, w od 2017 roku utrzymywała się na poziomie 1,5%. Co z tego wynika? 
Audio
  • Od czego zależy wysokość stóp procentowych? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Stopa procentowa określa wartość pieniądza, który jak każdy produkt ma swoją cenę. Kupując jabłka, płacimy za dostęp do określonej ilości tego produktu. Jeśli na rynku jabłek jest dużo, ich cena spada, jeśli mało, rośnie. Podobnie jest z pieniędzmi Adam Glapiński, prezes NBP i przewodniczący RPP

- Niskie stopy procentowe mamy w Polsce już od bardzo dawna - przekonywał Paweł Majtkowski analityk finansowy z Mennica-Metale. - Już od ponad czterech lat pozostają na tym samym poziomie, ale w tym przypadku nie jesteśmy wyjątkiem. Niskie stopy procentowe są też w innych krajach europejskich. Obecnie Amerykanie już zaczęli je podnosić i prawdopodobne jest, że stanie się tak również w Polsce, ale nie w przeciągu najbliższych 12 miesięcy - komentował ekspert.

Skąd wzięły się obniżki stóp procentowych w Polsce? - Zawsze celem jest wsparcie dla gospodarki - mówił Tomasz Jaroszek z platformy edukacyjnej Kapitalni.org. - Stopy procentowe służyły do tego, żeby regulować cykle zwyżek i niżów w ekonomii - dodawał jego rozmówca.

Jaki wpływ wysokość stóp procentowych ma dla konsumentów? Jakie decyzje finansowe warto podejmować, a jakich unikać przez najbliższe miesiące? Kto najbardziej korzysta na niskim oprocentowaniu? M.in. o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Robert Malinowski

Goście: Tomasz Jaroszek (ekspert z platformy edukacyjnej Kapitalni.org); Paweł Majtkowski (analityk finansowy, dyrektor ekonomiczny w Mennica-Metale)

Data emisji: 8.10.2018

Godzina emisji: 15.08

ac/kd

Czytaj także

Jesień pod znakiem borowika i podgrzybka. Czas na grzybobranie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 18:17
Po chwilowym ochłodzeniu pogoda znów będzie sprzyjać grzybiarzom. Miłośników tego hobby w Polsce nie brakuje. Zanim jednak wyruszymy do lasów w poszukiwaniu maślaków, borowików i kurek sprawdźmy, jak dobrze je znamy. W Czwórce przyglądamy się im od kapelusza po grzybnię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skuteczna walka z HIV. "Nie badamy się, a powinniśmy"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 18:04
- Jeśli ktoś wie, że jest zakażony HIV, może wdrożyć skuteczne leczenie i uchronić przed zakażeniem innych. Niestety, szacuje się, że na terenie UE 14 proc. osób zakażonych HIV w ogóle o tym nie wie, w Polsce ten odsetek to aż 20 proc. - wylicza Michał Pawlęga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kabłącok - kosz, który jest dziedzictwem kultury

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 17:00
Kabłącok, wyjątkowy kosz z ziemi radomskiej, ze wsi Lucimia, jest już na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kultury. Teraz ma szansę znaleźć się na liście UNESCO.
rozwiń zwiń