Dlaczego mamy problemy ze snem?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 09:10
Ponad połowa Polaków cierpi na zaburzenia snu. To sprawia, że jesteśmy jednym z najbardziej niewyspanych narodów w Europie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Phoenixns

Dokuczają nam bezsenność, koszmary, a nasz sen jest przerywany przez różne zewnętrzne bodźce. Naukowcy zaś alarmują, że prawidłowa higiena snu wpływa na nasze funkcjonowanie w ciągu dnia. Jak odbija się na nas niedobór snu? Jak na jego jakość wpływa tryb życia, jaki prowadzimy? Gdzie szukać pomocy? O tym w pierwszej godzinie audycji.

Po godz. 16.00 zapraszamy na spotkanie z... intuicyjnym podróżnikiem. Michał Szczęśniak spędził trzy lata podróżując po krajach latynoskich. Odrzucił tradycyjny sposób podróżowania z przewodnikiem w ręku i postanowił zaufać przeznaczeniu. Na samym początku wyprawy popsuł mu się telefon. Poczuł się wtedy wolny od zobowiązań, bez łączności z siecią, zdany tylko na siebie. Mógł w całości używać wewnętrznego GPS-a i kierować się najlepszą nawigacją na świecie - własną intuicją. Podczas podróży po Ameryce pracował jako wolontariusz, ale także sprzedawał rękodzieło, które nauczył się robić od lokalnych artystów. Jednym z najważniejszych kierunków podczas tej "podróży" był Biegun Południowy. Będąc w Ameryce Południowej, nie planował wyprawy na Antarktydę, ale skoro był tak blisko, to dlaczego nie spróbować? Koszt takiej eskapady jest wysoki - od 6 do 8 tysięcy dolarów. Oczywiście nie było go stać na takie przedsięwzięcie, dlatego postanowił złapać "jachtostopa" i po 5 miesiącach wytrwałych prób udało mu się.

***

Na audycję z cyklu "Czat Czwórki" w poniedziałek (28.10) o godzinie 15.05 zaprasza Piotr Firan.

kul


Zobacz więcej na temat: Czwórka zdrowie
Czytaj także

Natalia Przybysz: joga jest sposobem na życie

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 18:12
Jej przygoda z jogą trwa już 17 lat, a swoje pierwsze doświadczenia wyniosła z USA. - Joga podana nawet w minidawce potrafi zdziałać cuda - przekonywała wokalistka w Czwórce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pijesz herbatę ekspresową? Uważaj na plastikowe torebki

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 10:04
Kanadyjscy naukowcy odkryli, że jedna torebka herbaty zaparzona w temperaturze 95°C może wydzielić około 11 miliardów mikrocząsteczek plastiku.
rozwiń zwiń