Czy zabraknie nam krwi?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 21:32
W czasie wakacji zazwyczaj zaczyna brakować krwi: dawcy wyjeżdżają na wakacje, więcej podróżujemy, jest więcej wypadków komunikacyjnych. Pandemia także zastopowała proces oddawania krwi. Liczba krwiodawców zmniejszyła się od 30 – 50%. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Happy cake Happy cafe

Wyprawa 128 (2).jpg
Mikrowyprawy. Spędź weekend nad Bugiem

Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa korzystają jeszcze ze swoich zapasów, ale te powoli się kończą. Stołeczne RCKiK wysłało właśnie ponad 1000 SMS-ów do stałych dawców i wielu odpowiedziało na apel. Warto ją podarować także w czasie pandemii, zwłaszcza, że punkty poboru krwi są całkowicie bezpieczne. Jak mówiła dyrektor Narodowego Centrum Krwi Małgorzata Lorek to jedno z miejsc, które zawsze zachowywało największy reżim sanitarny. 

Posłuchaj
08:29 _PR4_AAC 2020_07_13-14-27-29.mp3 Dlaczego warto zostać dawcą krwi? (Czat Czwórki)

 

Jak wygląda oddawanie krwi w czasie pandemii?

W czasie trwania pandemii personel jest ubrany w odzież ochronną, przyłbice, rękawiczki, maseczki i jednorazowe fartuchy ochronne. Po każdej donacji dezynfekowane są fotele. Bezpieczne są też ruchome centra krwiodawstwa, w których obowiązują takie same standardy.  O pomoc w odpowiedzi na pytania proszona jest pielęgniarka lub lekarz. Musimy poświęcić nieco więcej czasu na wypełnienie dokumentów. - Każdy potencjalny krwiodawca musi przejść wywiad, czy nie miał kontaktu z osobą zarażoną. Badamy temperaturę, sami odpowiadamy na pytania. Nikogo nie pozostawiamy bez odpowiedzi - wyjaśniał Krzysztof Wolny, koordynator projektu "Królewski dar".


1200_złoto_shutterstock.jpg
Podróże po Polsce. Podziemny wodospad i szukanie złota

Krew to życie. Możemy je komuś podarować

Jak wyjaśniał dr Sebastian Twaróg z Narodowego Centrum Krwi, każdego dnia brakuje nam krwi, ponieważ codziennie  przez lekarzy wykonywanych jest setki zabiegów z jej użyciem i niestety nie jest to lek, który możemy zamówić w hurtowniach. Do uzupełnienia zapasów potrzeba drugiego człowieka. I jak mówił, brakuje każdej grupy krwi. 

Jak zostać krwiodawcą?

Musimy mieć ukończone osiemnaście lat i ważyć ponad 50 kilogramów. W zamian otrzymujemy dzień wolny od pracy, kilka czekolad i zwrot kosztów dojazdu. Wielokrotny krwiodawca może zostać honorowym dawcą krwi (kobieta 5 l, mężczyzna 6 litrów krwi). Jakie to daje przywileje? Darmowe przejazdy środkami komunikacji miejskiej, zniżki na leki, krótkie oczekiwanie w kolejce do specjalisty, pierwszeństwo w aptekach i punktach ambulatoryjnych. Dzielmy się naszą krwią, bo może uratować życie innemu człowiekowi. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Małgorzata Lorek (dyrektor Narodowego Centrum Krwi), Krzysztof Wolny (koordynator projektu "Królewski dar"), lek. med. Joanna Wojewoda (Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie), dr Sebastian Twaróg (zastępca dyrektora Narodowego Centrum Krwi)

Data emisji: 13.07.2020

Godz. emisji: 15.07

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy lekarze poprawią życie seksualne nastolatków?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2016 17:56
W obecnej sytuacji nastolatki do 18. roku życia mogą korzystać z usług ginekologa czy urologa jedynie za przyzwoleniem ich prawnych opiekunów. Z drugiej strony prawo zezwala im na współżycie już po skończeniu 15 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Redukcja korków w miastach. Pomoże nam algorytm?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 18:54
- Możliwych podejść do rozwiązania problemu korków w miastach jest dużo. Już teraz na świecie naukowcy i zarządzający miastami zajmują się tymi zagadnieniami. Moje podejście jest naukowe - mówi w Czwórce Paweł Gora, doktorant z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

COP24. Szczyt klimatyczny, a co po szczycie?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 18:00
Od 2 do 14 grudnia 30 tysięcy gości z całego świata przyjedzie na 24. COP (Conference of the Parties) do Katowic. - Podstawą dla ochrony klimatu jest redukcja emisji gazów cieplanianych. Na tym, według mnie, powinna być skupiona debata na szczycie - mówi dr hab. Zbigniew Karaczun, prof. SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

COVID-19. Czy zakupy trzeba czyścić po powrocie do domu?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 22:32
Wirus COVID-19 nie jest przenoszony za pośrednictwem jedzenia - takie jest stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia. Większość sprzedawana jest w ochronnych opakowania, jednak co z produktami sprzedawanymi w sklepach "luzem"?
rozwiń zwiń