Nauczyciel z pasją pilnie poszukiwany!

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 23:20
Kilkadziesiąt lat temu był to zawód zaufania społecznego, dzisiaj mało popularna profesja. Na tle innych państw europejskich, w Polsce pedagogom ufa najmniejszy odsetek obywateli. Sprawdzamy, dlaczego tak trudno o nauczyciela z pasją.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/sebra

kurs online nauka 1200.jpg
Nauczyciel online. Jak zmieniło się nauczanie w czasie pandemii?

Według danych Ministerstwa Edukacji średnia wieku nauczycieli w 2019 roku wynosiła ponad 44 lata. Młodszych zniechęca wysokość pensji, skostniałe struktury i brak elastyczności. Dlaczego tak daleko nam do najlepszych systemów edukacyjnych Europy?

Posłuchaj
18:35 _PR4_AAC_nauczyciele_all_ 2020_10_14.mp3 Nauczyciel z pasją poszukiwany (Czat Czwórki/Czwórka)

 - Prawda jest taka, że nieuczęszczane szlaki szybko zarastają. Życie w każdym wymiarze wymaga nieustannej pracy, niezależnie od tego, czy mówimy o pracy, czy o związku - mówi Przemek Staroń, "nauczyciel roku 2018" i  psycholog. - Mam takie wrażenie, że po 1989 roku nastąpił przełom. Ludzie odpowiedzialni za edukację nie zrozumieli jednak jednej fundamentalnej rzeczy, że to, co miało miejsce w XX wieku, było spowodowane między innymi tym, że ludzie - zamiast się edukować - słuchali różnych propagandowych treści. Mam poczucie, że to z tego powodu nie zajęto się edukacją porządnie. Nie wyciągnięto z niej tego, do czego ma ona rzeczywiście przygotować człowieka. Siłą rzeczy stała się więc zramolałym systemem, który realnie, w kontekście życia, nie jest w stanie nic człowiekowi dać.

 Posłuchaj także:

Jak twierdzi gość audycji, zmiany są możliwe, trzeba tylko odpowiedzieć sobie na pytanie, w którą stronę pójść, opracować działania i wdrożyć je. Na to jednak potrzeba czasu.

- Stworzyliśmy z Szymonem Hołownią cały wielki program wizji edukacji dla przyszłości i staramy się już go wdrażać, pomimo tego, że ten system jest, jaki jest - opowiada gość Czwórki. - Natomiast - i to jest ważne - wiele osób, widząc błędy systemu, proponuje jakieś rozwiązania. Tylko mam wrażenie, że niekoniecznie biorą pod uwagę głosy ekspertów. Prawda jest taka, że to jest cały proces i musimy jeszcze trochę poczekać. W Finlandii, podawanej za wzór szkolnictwa, też to trwało, a reformę poprzedziły szerokie konsultacje i badania. Zrobili to porządnie od A do Z. My przestawiamy elementy szkolnictwa jak klocki, strukturalnie. Nie idzie za tym żadna zmiana paradygmatu i niestety efekt mamy, jaki mamy – tłumaczy Przemek Staroń.

przyjaciele serial 1200.jpg
"Przyjaciele" z napisami - ucz się od nich angielskiego

Sprawdź także:


Gość Czwórki jest autorem książki "Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem". Jak twierdzi, jest w tym element edukacyjny, który powinien być wprowadzony do szkół. Sam dzieli się tym ze swoimi uczniami, przygotowując młodych ludzi do życia.  

- Nie wyobrażam sobie tego inaczej - tłumaczy. - Posłużę się cytatem z ks. Twardowskiego - "To, co nas spotyka, przychodzi spoza nas" - w nas jest natomiast to, jak zareagujemy i odbierzemy daną sytuację. Staram się "ucztować" takie podejście.  Niezależnie od tego, co się dzieje, to ty masz całą przestrzeń wyboru, możesz czasami siąść i płakać, bo czasami tak trzeba, ale w pewnym momencie musimy wstać i rozwiązać problem. To od nas zależy, jak zareagujemy na sytuację i co zrobimy z tym dalej. To jest sedno mojej pracy i tego uczę moich uczniów, również grając z nimi w Dixita.

W audycji poznamy też opinie uczniów o nauczycielach i systemie edukacji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak 

Goście: Michał Mroziewicz (nauczyciel), Przemek Staroń (nauczyciel roku 2018, psycholog, wykładowca na Uniwersytecie SWPS), Kalina Kaliszczak (uczennica III klasy Społecznego Liceum Ogólnokształcącego Bednarska w Warszawie), Oliwia Wyrzykowska (studentka I roku, UW), Adam Kaczmarzyk (student Collegium da Vinci w Poznaniu na kierunku Informatyka)

Data emisji: 14.10.2020

Godzina emisji: 15.05

aw/kd

Czytaj także

Busola Young! Skorzystaj z kompasu kariery

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 13:00
Projekt Busola Young! to wolontariacka propozycja wsparcia doradczego dla uczennic szkół średnich, przed którymi podjęcie decyzji o wyborze studiów i dalszej ścieżki rozwoju zawodowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauczyciel online. Jak zmieniło się nauczanie w czasie pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 20:57
Szkolne lekcje od kilku tygodni odbywają się w wersji online. Nauczyciele na własną rękę muszą dbać o to, by móc je przeprowadzić w atrakcyjnej dla uczniów formie. Jak to robią i czy im się to udaje?
rozwiń zwiń