Majówka jeszcze w domu, a co z wakacjami?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 17:50
Stopniowe luzowanie obostrzeń i szybki wzrost liczby zaszczepionych osób mogą sprawić, że te wakacje będą inne od ubiegłorocznych. Ale czy takie jak za dawnych lat?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shyntartanya/Shutterstock.com

Pojawiła się nowa aplikacja "Destination tracker". To narzędzie, które pozwoli dokładnie sprawdzić, jakie przepisy związane z pandemią obowiązują w kraju, który chcemy odwiedzić Renata Sabela

- Jesteśmy po roku życia z pandemią i potrafimy przewidzieć rozwój zachorowań. Nie tylko my, jako podróżni, ale też kraje, które żyją z turystyki - mówi Renata Sabela, podróżniczka i założycielka Biura Soul Travel. - W Uzbekistanie, który otworzył swoje granice już 1 marca, obowiązywał ścisły lockdown, co spowodowało, że znacząco spadła liczba zachorowań. Władze Bhutanu postanowiły wyszczepić wszystkich swoich obywateli i prawdopodobnie otworzą swój kraj dla turystów jeszcze w te wakacje. 

Posłuchaj
21:52 CZWÓRKA Czat Czworki - wakacje 29.04.2021.mp3 Wakacje 2021 - jak będą wyglądać? (Czat Czwórki/Czwórka)

Mieliśmy wysyp zapytań o zagraniczne kierunki na majówkę. Polscy turyści są spragnieni takich wyjazdów, a to zapowiada udany sezon Renata Sabela

Większość państw wymaga od turystów aktualnych testów PCR, ale nie nakłada na nich przymusowej kwarantanny. - Oczywiście te zasady ulegają zmianom w zależności od kraju, ale zazwyczaj przed wakacjami obostrzenia są luzowane - tłumaczy gość Czwórki. - Planując tegoroczny urlop, warto zadbać o jak najlepsze informacje z jak najbardziej wiarygodnego źródła dotyczące wybranego przez nas miejsca. Oczywiście chodzi głównie o testy i szczepienia, ale też o to, czy w danym kraju obowiązuje godzina policyjna i jak wygląda kwestia swobodnego poruszania się, po to, żeby skorzystać z wakacji, a nie siedzieć w hotelowym pokoju. 

Posłuchaj także:

Na zbliżające sie wakacje spoglądam z nadzieją. Myśle, że wiele przesłanek wskazuje, że mogą być one przyjemne Marek Posobkiewicz

Od 25 czerwca Unia Europejska chce wprowadzić "paszporty szczepionkowe". Miałyby być to dokumenty, które pozwolą nam podróżować. Wątpliwości ma jednak Światowa Organizacja Zdrowia. - Nie uważam, żeby to był zły pomysł i nie rozpatruję go w kategoriach ograniczania wolności. W naszym kraju 30 proc. obywateli deklaruje, że nie chce się szczepić, ale jednocześnie część z nich chciałaby uczestniczyć w zagranicznych wyjazdach. Tylko że w takim przypadku trzeba pogodzić się z myślą, że będą miejsca na świecie, w których nie będzie się mile widzianym.

- Powiem to wyraźnie, by zostać dobrze zrozumianym. Osoby, które się nie zaszczepią, jesienią będą kreatorami czwartej fali zachorowań i zgonów - dodaje lekarz, ekspert ds. oceny ryzyka COVID-19.

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Renata Sabela (podróżniczka, propagatorka odpowiedzialnego podróżowania, Biuro Soul Travel), Marek Posobkiewicz (lekarz, ekspert ds. oceny ryzyka COVID-19, były Główny Inspektor Sanitarny)

Data emisji: 29.04.2021

Godzina emisji: 15.08

kul

Czytaj także

Chcesz wytłumaczyć dziecku świat? Zabierz go w podróż

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 17:20
- W trakcie naszej wyprawy codziennie spełnialiśmy marzenia i zdobywaliśmy różne - nie tylko górskie - szczyty - opowiadają podróżnicy Eliza i Wojciech Łopacińscy, którzy wraz z dziećmi objechali dookoła świat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Overturism, czyli jak znienawidzić turystów?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 15:00
Na całym świecie są miejsca, które padły ofiarą własnego sukcesu. Reklamowane jako atrakcje turystyczne przyciągają tłumy zwiedzających, przez co życie w nich stało się dużym wyzwaniem.  
rozwiń zwiń