"Prawo do widzeń" - spotkania po miesiącach rozłąki

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 20:30
Jak poinformowała Służba Więzienna, z dniem 1 czerwca 2021 roku planowane jest przywrócenie widzeń z zachowaniem reżimu sanitarnego. Co więcej, od 1 lipca możliwe będzie wznowienie widzeń z uwzględnieniem osób niepełnoletnich. To wynik akcji "Prawo do widzeń". Sprawdzamy, jak pandemia i brak kontaktu z bliskimi wpływa na tych, którzy żyją w zamknięciu i na rodziny osadzonych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Rikesh Attadip/Shutterstock.com

monitoring kamera 1200 shutt.jpg
Kamera na ulicy już cię nie rozpozna. Będą nowe przepisy

Inicjatorki akcji "Prawo do widzeń" i bliscy osadzonych przynosili pod zakłady karne białe kwiaty, które symbolizowały nadzieję, że zobaczą członków rodzin, przyjaciół i partnerów, którzy zostali skazani. To miała być też pokojowa forma protestu. Niemal przez całą pandemię widzenia były wstrzymane, po miesiącach rozłąki znów będą możliwe.  


Posłuchaj
16:54 Czwórka/ Czat Czwórki - resocjalizacja 20.05.2021.mp3 W audycji rozmawiamy o resocjalizacji w czasach pandemii (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Nawet kilkanaście miesięcy osadzeni nie widzieli swoich bliskich. Z powodu pandemii widzenia zostały wstrzymane, to trudna sytuacja dla obu stron. Kontakt z rodziną to przede wszystkim ważny element resocjalizacji wpływający też na psychikę osadzonych. Z drugiej strony ich brak pozostawia w niepewności bliskich i skazanych.

- Kontakt z rodziną w procesie resocjalizacji jest właściwie najważniejszy, jeżeli była więź i nie ma dużego pokrzywdzenia po obu stronach - mówi dr Maria Niełaczna z Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW. - Jest to ogromna motywacja i punkt wsparcia, które mają duże znaczenie. Tak naprawdę niektórzy więźniowie żyją "od widzenia do widzenia". Jest to motywacja do życia, że można zobaczyć tych, których kochają i móc szczerze porozmawiać.

Czytaj także:


wrażliwość empatia pocieszanie para kobieta męźczyzna shutter 1200  fizkes.jpg
Wysoka wrażliwość. Jak sobie z nią radzić?

Dlatego w tym czasie trudne dla nich jest fizyczne odseparowanie od rodzin, najbardziej ich boli, że nie widzą swoich bliskich i dzieci, które rosną. - Dla nas rodzin osadzonych ta sytuacja jest ciężka, zdaję sobie sprawę, że nie jesteśmy jedyni. Rodziny osób w szpitalach czy domach opieki też nie mają z nimi kontaktu - mówi Joanna Kinska inicjatorka akcji "Prawo do widzeń" i żona osadzonego. - To jest bardzo ciężki okres psychicznie i dla mnie, i dla mojego męża. Jest to tym trudniejsze, że mamy synka, który niedługo kończy 14 miesięcy i mąż go jeszcze ani razu nie widział i nie miał na rękach.

Jak mówi gość audycji, w przetrwaniu tego trudnego okresu pomaga miłość, wzajemne wsparcie, podtrzymywanie na duchu, krótkie rozmowy i zaufanie. Wiele związków jednak nie przetrwało tej próby. - Życzę sobie i wszystkim rodzinom, żebyśmy mogli zobaczyć się w najbliższym czasie z naszymi bliskimi. Przy stoliku bez pleksi, żebyśmy mogli siebie dotknąć i poczuć, bo tego najbardziej brak - dodaje.


*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Joanna Kinska (żona osadzonego, inicjatorka akcji "Prawo do widzeń"), dr Maria Niełaczna (Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW)

Data emisji: 20.05.2021

Godzina emisji: 15.08

aw

Czytaj także

Pandemia a nasze zdrowie. Czy korzystamy z lekcji, którą daje nam koronawirus

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 16:50
Koronawirus przysłonił inne kwestie związane ze zdrowiem. Tymczasem w pandemii nadal towarzyszą nam choroby przewlekłe, kontuzje i zwykłe infekcje. Jak dajemy sobie z tym radę?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy pandemie zostaną z nami na zawsze? Jak je pokonać?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 09:11
Wśród ekspertów przeważa pogląd, że kolejne pandemie będą wybuchać. Z tego powodu warto myśleć już dziś, jak się na nie przygotować. Temu ma służyć m.in. brytyjska inicjatywa Partnerstwo na rzecz Przygotowania do Pandemii.
rozwiń zwiń