Tanie latanie już nie będzie ultratanie, ale też nie kosmicznie drogie

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 17:00
Gwałtownie rosnące ceny paliw sprawiają, że linie lotnicze kojarzone z tanimi lotami zmieniają swą politykę. Eksperci uspokajają, że tanie loty nie znikną, a więcej zapłacimy za bonusy: większy bagaż, możliwość zajęcia miejsca obok towarzysza podróży czy pierwszeństwo wejścia na pokład. 
Czy tanie podróżowanie samolotami już się skończyło?
Czy tanie podróżowanie samolotami już się skończyło?Foto: shutterstock.com/joyfull

Jedna z tanich linii lotniczych zapowiedziała tuż przed wakacjami, że nie będzie już oferować lotów po najniższych cenach. Powodem tej decyzji miały być gwałtownie rosnące ceny paliwa.

- Na początku trzeba zaznaczyć, że te bilety za złotówkę od lat są jedynie sloganem marketingowym, skrótem myślowym. Taki bilet, w tej cenie, trudno jest znaleźć. Niewielu udało się takie bilety upolować - mówi Mariusz Piotrowski, ekspert z Fly4free.pl. - Dziś jednak nie mamy do czynienia z końcem taniego latania, ale z końcem ultrataniego latania, właśnie tymi biletami za złotówkę - dodaje. - Loty tanimi liniami pozostaną tanie.

Mariusz Piotrowski wyjaśnia, że dla tanich linii lotniczych cena biletu jest wypadkową ich kosztów marketingowych. - Te linie nie zarabiają na biletach, lecz na wszelkich innych opłatach dodatkowych np. możliwości wyboru miejsca obok naszego współpasażera, na dodatkowym bagażu, na pierwszeństwie wejścia na pokład - wymienia. - Jednak to, co się dzieje na rynku globalnym, rekordowo droga ropa, inflacja, też na pewno wpływa na to, że bilety zdrożeją - dodaje. 

Ostatnie miesiące pokazały, że chętnych na loty nie brakuje. Problemem za to stały się lotniska, a raczej ich brak. - Ostatnie lata to rewolucja w łatwości przemieszczania się - podkreśla gość Czwórki. - Jednym z jej największych beneficjentów jest Polska i pasażerowie z Polski. Podróże stały się powszechne i nawet jeśli dziś ich koszty nieco wzrosną, to na pewno nie będą one kosmiczne - dodaje. - Dziś niskokosztowi przewoźnicy wyznaczają trendy, a inni się od nich uczą. 


Posłuchaj
12:15 czwórka czat czwórki 17.08.2022.mp3 Tanie latanie. Czy musimy zapomnieć o tanich lotach? (Czwórka/Czat Czwórki)

 

Kiedy bilet będzie tani?

Mariusz Piotrowski zwraca uwagę, że pandemia zmieniła model naszego podróżowania, planowania i zakupów biletów lotniczych. - Przed pandemią bilety kupowaliśmy na 3-4 miesiące przed wylotem. Dziś jest to zaledwie miesiąc - zauważa. 

Ekspert podpowiada również, by polując na tanie loty wybierać odpowiednie terminy. - Nie spodziewajmy się tanich lotów na weekendy, te tańsze bilety kupimy na wyloty w dni powszednie. Nie podążajmy za tłumem, wybierajmy terminy mniej oczywiste - mówi. - Pierwsze dni września, gdy dzieci wracają do szkół, koniec listopada i początek grudnia, tuż przed świątecznymi jarmarkami, terminy po feriach czy po weekendzie majowym - w tych okresach możemy spodziewać się dużo tańszych biletów - dodaje. 


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Mariusz Piotrowski (szef działu publicystyki Fly4free.pl)

Data emisji: 17.08.2022

Godzina emisji: 15.18

pj

Czytaj także

30 milionów turystów w Wenecji. Teraz zapłacą za wstęp

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2022 12:06
Włodarze Wenecji zdecydowali, że już w styczniu 2023 roku, za wejście do miasta na wodzie trzeba będzie zapłacić. Na tę decyzję wpłynęło wiele czynników, między innymi turystyczne "zadeptanie" miasta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Muminki, port i kamieniste plaże". Odwiedzamy Turku w Finlandii

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2022 08:37
Położone na zachodnim wybrzeżu Turku, oddalone zaledwie o dwie godziny drogi od Helsinek, jest najstarszym fińskim miastem. W tym mieście coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy aktywnego spędzania czasu, jak i fani Muminków. 
rozwiń zwiń