Najbardziej poszukiwani pracownicy. W jakich zawodach ich brakuje?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2023 14:10
Jest wiele zawodów, w których brakuje chętnych do pracy. Braki kadrowe pojawiają się w wielu różnych branżach. W audycji przyjrzymy się temu problemowi.
W wielu branżach notowane są braki kadrowe
W wielu branżach notowane są braki kadroweFoto: shutterstock/Kzenon

Kierowcy ciężarówek i TIR-ów, pielęgniarki i położne oraz psycholodzy i psychoterapeuci - to najbardziej deficytowe grupy zawodowe w Polsce - z niedoborem w największej liczbie powiatów w kraju. Do najbardziej poszukiwanych należą także cieśle, dekarze, ślusarze, spawacze, czyli specjaliści z fachem w ręku. Tak wynika z tegorocznego Barometru Zawodów, którego dane podała "Rzeczpospolita". W najbliższym wydaniu audycji gościem "Czatu Czwórki" będzie Adam Biernat, Kierownik Zespołu Badań, Analiz i Programowania Rynku Pracy z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, z którym porozmawiamy o najbardziej deficytowych zawodach w Polsce.

W drugiej części programu bohaterką będzie yerba - napar, którego historia sięga czasów prekolumbijskich. Indianie z Guarany odkryli, że żucie liści redukuje zmęczenie oraz może poprawić samopoczucie a przy okazji pobudzić. Na przełomie XVI  i XVII wieku za sprawą jezuitów zaczęto uprawiać małe plantacje w Europie. Dziś yerba zyskuje coraz większą popularność. O swoim zamiłowaniu do tego pobudzającego napoju opowie Piotr Dudek, który pije napar od 13 lat.

W poniedziałkowym  "Czacie Czwórki" nie zabraknie także ekspresu naukowego, prognozy pogody i popołudniowego przeglądu sportowego.

Słuchaj także:***

Na audycję Czat Czwórki zapraszamy w poniedziałek (09.01) po godz. 15.00. Program poprowadzi Weronika Puszkar

aw

Czytaj także

Wypalenie zawodowe - od 2022 roku nową jednostką chorobową. Co o nim wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 19:45
Najnowsze badania dotyczące rynku pracy, wykazują, że około 65 procent aktywnych zawodowo Polaków skarży się na symptomy wypalenia zawodowego. Większość z nich to ludzie młodzi w wieku 18-22 lat. Zgodnie z nowymi regulacjami, od 1 stycznia 2022 roku pracownicy będą mogli pójść na L4 z tego tytułu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Zdrowia Psychicznego. "Nie czekaj, aż nie będziesz mógł żyć"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 17:25
Kiedy boli nas gardło albo mamy podwyższoną gorączkę, wiemy, że coś dzieje się z naszym ciałem. Ale kiedy cierpi nasza dusza, często ignorujemy sygnały. - Wiele osób czeka do ostatniego momentu i dopiero w poważnym kryzysie zwraca się o pomoc - mówi psycholog Olena Polevska-Kłodnicka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Walki z Ubóstwem. "Słuchaj, nie osądzaj"

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 17:00
17 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem, który ma zwrócić uwagę na problem biedy i wykluczenia społecznego oraz podkreślić prawa osób najuboższych i braterstwo z nimi. 
rozwiń zwiń