Co robić, jeśli odholują nam samochód?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 11:55
Zniknięcie samochodu z miejsca, w którym go zostawiliśmy przyprawia nas z reguły o szybsze bicie serca. Po pierwsze - nie panikujmy. Co zrobić w takiej sytuacji i ile będzie nas to kosztowało?
Holowanie auta
Holowanie autaFoto: shutterstock.com

rowerzysta kierowca wypadek 1200.jpg
Infrastruktura do pogodzenia rowerzystów, kierowców i pieszych

To, że nasz samochód zniknął wcale nie musi oznaczać, że został skradziony. Jeśli zaparkowaliśmy w niedozwolonym miejscu, może to oznaczać, że nasz pojazd został odholowany. Jak przestrzega w rozmowie z Czwórką Tomasz Budzik z Autokult.pl w tej sytuacji warto znać procedury, a przede wszystkim zachować zimną krew.

Posłuchaj
07:46 TOP odholowanie 25.03.2021.mp3 Co zrobić, gdy nasze auto zostanie odholowane? (TOP/Czwórka) 

Odholowanie pozostawionego przez nas pojazdu możliwe jest w kilku sytuacjach. - Na przykład, gdy samochód zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, bo pozostawiony został na drodze pożarowej albo w bezpośrednim sąsiedztwie torów tramwajowych - wyliczał Tomasz Budzik. - Druga sytuacja: gdy pojazd bezprawnie zajmuje miejsce przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, a trzecia: jeśli auto nosi znamiona porzucenia, czyli jest zniszczone, nie ma tablic rejestracyjnych. 

shutterstock hulajnogi warszawa  1200.jpg
Elektryczne hulajnogi i deskorolki. Jak zmienią się przepisy?

Posłuchaj także:

Auto może także zostać odholowane, jeśli kierowca jest nietrzeźwy, bądź nie posiada odpowiednich dokumentów uprawniających do kierowania nim. Funkcjonariusze zainteresują się także pojazdem, którego stan techniczny zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, powoduje uszkodzenia drogi, bądź nie spełnia wymagań dotyczących ochrony środowiska. - Każda służba, która podejmuje odholowanie pojazdu ma obowiązek poinformowania właściciela o tym fakcie. Z reguły jednak następuje to dość późno, więc warto po prostu zadzwonić na policję bądź do straży miejskiej - mówił Tomasz Budzik. - Otrzymamy informację o tym, na jakie koszty musimy się przygotować. 

Czytaj także:

Stawka za usunięcie pojazdu mechanicznego to - w zależności od jego wielkości - kilkaset złotych. - Opłata za odholowanie pozostanie stała, ale każdego dnia narasta nam kwota, którą musimy uiścić za trzymanie pojazdu na parkingu - tłumaczył Tomasz Budzik. - Od 2019 roku na szczęście nie trzeba okazywać dokumentu potwierdzającego wpłatę podczas odbioru auta. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 25.03.2021

Godzina emisji: 18.17

kd

Czytaj także

Płatne parkowanie. Czy są plusy takiego rozwiązania?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 22:00
Największe polskie miasta z roku na rok decydują się na rozszerzanie obszaru stref płatnego parkowania. Systematycznie także podnoszą opłaty za miejsca postojowe. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ruch drogowy w pandemii. Jeździmy rzadziej, ale szybciej

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 19:00
W 2020 roku fotoradary zrobiły mniej zdjęć, ale kierowcy więcej za nie zapłacili. - Zarejestrowaliśmy mniej wykroczeń, ale wzrosła liczba przypadków przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym - mówi Monika Niżniak z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.
rozwiń zwiń