Klimatyzacja w samochodzie - jak o nią zadbać?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 22:20
Kiedy temperatura jest coraz większa i jest więcej upalnych dni, to właśnie klimatyzacja jest dla kierowców zbawieniem. Pomimo jej popularności, zdaniem ekspertów, wielu z nas nie dba o klimatyzację właściwie. Podpowiadamy jak to zrobić.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Monika Wisniewska

samochody elektryczne ekologia 1200.jpg
Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Klimatyzacja od dawna nie jest już luksusem i w wielu autach kierowcy mają ją na swoim wyposażeniu. Żeby służyła wiele lat musimy poświęcić jej nieco uwagi, zwłaszcza teraz, gdy temperatury są wyższe. - O klimatyzację trzeba dbać właściwie przez cały rok. Są zalecenia, żeby używać jej nie tylko latem, ale również wtedy, gdy temperatury są niższe - mówi Marcin Łobodziński z autokult.pl - Wiosna jest okresem, gdy włączamy ją częściej i czasami okazuje się, że coś nie działa, dopiero wtedy kierowcy sobie o niej przypominają.


Posłuchaj
07:12 Czwórka/TOP - klimatyzacja samochód 20.05.2021.mp3 W audycji podpowiadamy jak zadbać o klimatyzację samochodową (TOP/Czwórka)


Jednym z najważniejszych elementów klimatyzacji jest czynnik chłodzący. - Czynnik chłodzący, lub czynnik roboczy to jest gaz, który naturalnie z tej klimatyzacji ubywa. Rok w rok może znikać go ok. 10-15 procent, ale nie musi - wyjaśnia specjalista. - Jeżeli go ubywa, to z czasem układ klimatyzacji jest coraz mniej sprawny, a jeżeli czynnika jest za mało, kompresor klimatyzacji może się nie włączyć.

Wtedy najczęściej kierowcy korzystają z tak zwanego dobijania klimatyzacji, jednak eksperci przed tym przestrzegają. - Profesjonalny warsztat nie powinien tego robić, bo tak naprawdę nie da się sprawdzić ile czynnika brakuje w klimatyzacji, to tak jak wlewać olej na oko - tłumaczy Marcin Łobodziński. - Można go dobić za mało, ale też za dużo, co może być problemem.


 Czytaj także:


Warto pamiętać, że zepsuta klimatyzacja może się odbić na naszym zdrowiu dlatego warto dbać o jej regularne serwisowanie i czyszczenie. - Pełny serwis klimatyzacji powinno się robić raz na dwa lata, co roku powinniśmy ją odgrzybiać i wymienić filtr kabinowy - radzi specjalista. - Pełny serwis klimatyzacji obejmuje wymianę czynnika chłodzącego i jednocześnie odświeża, to co mamy w układzie klimatyzacyjnym. Trzeba bowiem wiedzieć, że czynnik do układu wprowadzany jest wraz z olejem smarującym kompresor klimatyzacji, co zapobiega zatarciom. Koszt pełnego serwisu klimatyzacji wynosi około 400 zł, jednak jest wiele promocji z których można skorzystać. Nie warto na tym oszczędzać.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 20.05.2021

Godzina emisji: 18.15

aw

Czytaj także

Po co nam na drogach progi zwalniające?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 08:22
Progi zwalniające to z jednej strony spory problem dla kierowców, z drugiej - jeden ze sposobów na ograniczenie prędkości samochodów na niewielkich miejskich uliczkach. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co robić, jeśli odholują nam samochód?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 11:55
Zniknięcie samochodu z miejsca, w którym go zostawiliśmy przyprawia nas z reguły o szybsze bicie serca. Po pierwsze - nie panikujmy. Co zrobić w takiej sytuacji i ile będzie nas to kosztowało?
rozwiń zwiń