Powstanie w grach wideo. Od "Uprising" trzymaj się z daleka

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 20:40
Powstanie Warszawskie nie raz było inspiracją dla twórców filmów i seriali, ale także autorów książek i muzyków. Czy świat wirtualny, czyli gry wideo mogą pochwalić się równie bogatą biblioteką? 
Dlaczego twórcy gier komputerowych nie radzą sobie z Powstaniem Warszawskim? (zdj. ilustracyjne)
Dlaczego twórcy gier komputerowych nie radzą sobie z Powstaniem Warszawskim? (zdj. ilustracyjne)Foto: shutterstock/Dean Drobot

- Osoby, które interesują się tą tematyką, nigdy nie były rozpieszczane przez twórców gier komputerowych. Gry o Powstaniu Warszawskim można policzyć na palcach jednej ręki, ale nie ma wśród nich żadnej wybitnej produkcji - przyznaje Jerzy Bartoszewicz ekspert od rynku gier wideo. - Ktoś słusznie zauważył, że gry o Powstaniu Warszawskim nie można wygrać, ale mamy takie czasy, że niezależni twórcy podejmują się bardzo trudnych tematów. Wystarczy odpowiednia fabuła i dobry budżet, żeby takie przedsięwzięcie mogło się udać - dodał gość Czwórki. 

Lepiej trzymaj się z daleka

"Uprising 44: The Silent Shadows" ukazało się na rynku w 2021 roku. - Naszym zamiarem nie było stworzenie gry będącej kalendarium powstania. To dla nas jedynie tło, na którym opowiadamy własną historię. Nie przedstawiamy szlaków bojowych konkretnych zgrupowań Armii Krajowej oraz nie opowiadamy historii osób, które walczyły w powstaniu - mówił w Polskim Radiu specjalista od spraw PR projektu, Piotr Wasiak. Był to pierwszy w Polsce projekt poświęcony Powstaniu Warszawskiemu w takiej odsłonie. - Już na etapie produkcji wrażenia dziennikarzy były złe, więc twórcy zmienili grę w trzecioosobową strzelankę w stylu "Gears of War" - opowiada gość Czwórki. - Niestety w tej grze zepsuto to, co nie kosztuje. W ogóle nie oddano realiów historycznych, nie próbowano w żaden sposób edukować odbiorców i nie wykorzystano nazistowskiej symboliki, przez co gracz walczył z "jakimiś tam Niemcami" - zaznaczył.  

[HD] Uprising 44 [Trailer] | PcElite Pl

Na poziomie, ale bez kontekstu

Na dużo wyższym poziomie stoi polsko-brytyjska "Enemy Front". To gra komputerowa, w której wcielić się można w rolę powstańca warszawskiego. Jej współtwórca Paul Robinson uważał, że to bardzo dobry sposób na mówienie o tym historycznym wydarzeniu. - Poza Polską Powstanie Warszawskie jest mało znane. Jako Amerykanin, fan historii i weteran uważam, że świat powinien usłyszeć o tym zrywie - tłumaczył w Polskim Radiu. W ocenie Jerzego Bartoszewicza "Enemy Front" jest produkcją na przeciętnym poziomie. - To poprawna, jednoosobowa strzelanka, której akcja dzieje się w trakcie II wojny światowej i tylko niektóre misje rozgrywają się w trakcie Powstania Warszawskiego. Niestety także i tutaj brak wartościowego elementu edukacyjnego - dodaje. 

Posłuchaj
04:06 %5bi%5d%2001.08%20top%20gry%20powstanie%201.mp3 Powstanie Warszawskie w grach komputerowych - ranking (TOP/Czwórka) 

Enemy Front - Zwiastun Premierowy | GameSpot

"Warsaw" jak "Darkest Dungeon"

Produkcją w całości poświęconą Powstaniu Warszawskiemu jest "Warsaw". To taktyczna gra RPG z elementami strategii. Zadaniem gracza jest rekrutacja, rozwijanie i zarządzanie oddziałem powstańców w ogarniętym wojną mieście. Premiera "Warsaw" odbyła się w październiku 2019 roku. Gra swoim modelem rozgrywki nawiązuje bezpośrednio do "Darkest Dungeon". - Jest to ciekawa hybryda strategii i RPG, w której wykonujemy zróżnicowane zadania, a potyczka z wrogiem odbywa się w systemie turowym. Jak na elementy RPG przystało stopniowo rozwijamy nasze postacie. Każda z nich ma swoją unikatową historię oraz umiejętności. Podobnie jak w "Darkest Dungeon", śmierć pojedynczych bohaterów jest nieunikniona. Kiedy stracimy członka oddziału, nasze szanse na przetrwanie drastycznie spadną - opowiadał w Czwórce Łukasz "JeffreJ" Chmiel. - Bardzo podoba mi się dwuwymiarowa, rysunkowa i mroczna oprawa graficzna oraz to, że twórcy gry przybliżają graczom historię Powstania Warszawskiego - dodaje Jerzy Bartoszewicz. - Przewaga przeciwnika jest tu odczuwalna i przez to gracz ma świadomość, w jak bardzo beznadziejnej znalazł się sytuacji. A to, co w "Warsaw" nie zadziałało, to sam balans rozgrywki - wyjaśniał. 

Posłuchaj
04:04 %5bi%5d%2001.08%20top%20gry%20powstanie%202.mp3 Dlaczego warto zagrać w "Warsaw"? (TOP/Czwórka) 

Warsaw - Oficjalny trailer gry | NEXTFILMPL

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jan Olejniczak

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 02.08.2022

Godzina emisji: 17.15

kul

Czytaj także

Konsole nowej generacji. Czy także ostatniej?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 12:04
- Rozwój internetu i usług streamingowych może spowodować, że producenci zaczną pomijać konsole do gier. Są więc tacy, którzy twierdzą, że konsole nowej generacji będą także ostatnimi - przekonuje Rafał Kurczyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Policja w mediach społecznościowych. "Z humorem, ale z misją"

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2022 12:20
- Z przytupem wchodzimy do świata TikToka - takie zdanie możemy przeczytać w opisie pierwszego filmu na kanale "Polskapolicja". W tym momencie polscy policjanci mają ponad 360 tysięcy obserwujących, 4,5 miliona polubień, a na koncie 116 filmów.   
rozwiń zwiń