Ile zapłacimy za egzamin na prawo jazdy w 2023 roku?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 21:00
1 stycznia 2023 roku weszła w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym i ustawy o kierujących pojazdami. Przewiduje ona możliwość wprowadzenia podwyżki cen za egzaminy teoretyczne i praktyczne na prawo jazdy.
Za egzamin na prawo jazdy zapłacimy więcej.
Za egzamin na prawo jazdy zapłacimy więcej. Foto: Shutterstock/antoniodiaz

Mateusz Kulik swoim cyklem "Po drodze" tradycyjnie zabiera nas w świat motoryzacji, przepisów i ciekawostek motoryzacyjnych. Tym razem przygląda się cenom egzaminów na prawo jazdy. 1 stycznia 2023 roku weszły w życie nowe stawki.

Przed nowelizacją opłata za egzamin teoretyczny na prawo jazdy na samochód osobowy wynosiła 30 złotych, a za egzamin praktyczny - 140 złotych. 

- Egzamin praktyczny, jeśli chodzi o uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami, będzie kosztował nie więcej niż 200 lub 250 złotych, w zależności od kategorii - mówi ekspert portalu motofakty.pl. - Jeśli chodzi o część teoretyczną, to nowa stawka nie może przekroczyć 50 zł - dodaje. 

Nowe przepisy weszły już w życie, a o ostatecznych cenach decydować będą sejmiki danego województwa. Podwyżka będzie najbardziej dotkliwa dla osób starających się o uprawnienia do kierowania samochodami osobowymi. 

- Zgodnie z moją wiedzą jest to prawo, które daje możliwość wojewódzkim ośrodkom ruchu drogowego wprowadzenia takiej podwyżki i takich maksymalnych stawek, ale ma to zostać wprowadzone na gruncie prawa miejscowego, czyli każdy wojewódzki ośrodek ruchu drogowego te opłaty będzie mógł dowolnie kształtować - wyjaśnia ekspert. - W praktyce oznacza to, że, robiąc prawo jazdy np. w Warszawie, mogę zapłacić za egzamin więcej (w określonych widełkach cenowych), a w innej miejscowości odpowiednio mniej - dodaje. 


Posłuchaj
04:50 czwórka top 12.01.2023 prawo jazdy.mp3 Ile mogą kosztować egzaminy na prawo jazdy w 2023 roku? (TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)

 

Możliwość wprowadzenie podwyżek obowiązuje już od 1 stycznia, jednak WORD-y w Warszawie czy Poznaniu jeszcze nie zdecydowały się na ten krok.

- Te opłaty, zgodnie z przyjętą nowelizacją, mają być waloryzowane co rok, w oparciu o przesłanki i wyliczenia Głównego Urzędu Statystycznego - mówi rozmówca Czwórki. - Nowością jest waloryzacja stawek w zależności od wysokości inflacji. W każdym roku możemy spodziewać się więc podwyżek cen egzaminów teoretycznych i praktycznych - dodaje. 

Zobacz także:

W tym roku zmiany w przepisach nie dotyczą formy egzaminów na prawo jazdy. Baza pytań, kryteria oceniania pozostają takie same. 

- Nowelizacja umożliwia też przekazywanie z budżetu województwa dotacji dla WORD-ów na realizację zadań publicznych. Dziś jednak jest za wcześnie, żeby powiedzieć, jak to działa w praktyce - ocenia ekspert. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzący: Jan Olejniczak

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 12.01.2023

Godzina emisji: 18.18

pj/kor

Czytaj także

Motoryzacja. Jak długo trzeba czekać na nowy samochód?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 20:00
Od 2020 roku wszyscy, którzy chcą kupić nowy samochód muszą się uzbroić w cierpliwość. Czas oczekiwania na wymarzone cztery kółka jest bardzo różny, jeżeli trwa 4 miesiące, to mówi się, że to dobra sytuacja. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powracają wymienialne baterie w smartfonach?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 10:03
Baterię w telefonie znów będzie można wyjąć i wymienić? Tego chce Unia Europejska. Nowe "prawo bateryjne" ma wejść w życie już w 2023 roku. - W praktyce zmiany będą postępować na przestrzeni kilku lat - mówi ekspert nowych technologii Kacper Cembrowski.
rozwiń zwiń