X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Żołnierze Wyklęci. Kim byli ci, o których nie mówiło się głośno?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2019 10:00
- Gdy byłem małym chłopcem publicznie nie mówiło się o tych ludziach - wspomina Marek Franczak, syn ostatniego z Żołnierzy Wyklętych, Lalusia. - W domu mówiło się o nich jako o patriotach. Wspominano Katyń, słuchało Radia Wolna Europa - dodaje. 
Audio
  • Jakie było życie ostatniego z Żołnierzy Wyklętych, Józefa Franczaka pseudonim Laluś i czym jest bieg TRopem Wilczym (Zaklinacze czasu/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Dziś Marek Franczak mówi otwarcie, że czuje się synem bohatera. Jego ojciec Józef Franczak przez lata walczył za Polskę, w obronie słabszych. - Nosił pseudonim "Laluś", "Lalkiem" nazwali go dopiero ubecy - wyjaśnia Barbara Konarska, rzecznik projektu Tropem Wilczym. - Był człowiekiem wielkiej przystojności - dodaje. 

Na antenie Czwórki Marek Franczak dzieli się swoim jedynym wspomnieniem związanym z tatą, który zginął, gdy on miał zaledwie 5 lat. Barbara Konarska podkreśla, że Józek Franczak "Laluś" spędził niemal całe życie w mundurze, od 1934 roku, po 1963. - To była cały czas walka, on jeszcze 20 lat po wojnie nosił mundur - podkreśla. - Przez wiele lat starałem się prześledzić akcje taty. Dotrzeć do znajomych, kolegów, którzy wspólnie brali z nim w nich udział - dodaje Marek Franczak. 

Jak wyglądało życie "Lalusia"? Czemu musiał być "banitą we własnym życiu"? Dlaczego dystans 1963 metrów jest dziś tak ważny? Czym jest bieg Tropem Wilczym? Na jakich zasadach i gdzie się odbywa? O tym m.in. w audycji Kuby Jamrozka. 

W "Zaklinaczach czasu" zajrzeliśmy też na Łączkę, gdzie odnaleziono miejsca pochówku osób pomordowanych przez organy bezpieczeństwa narodowego w latach 1945 – 1956.

Zapraszamy do serwisu specjalnego Polskiego Radia "Żołnierze Wyklęci" >>>

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Barbara Konarska (rzecznik projektu Tropem Wilczym), Marek Franczak (syn ostatniego Żołnierza Wyklętego - Józefa Franczaka pseudonim Lalek)

Data emisji: 2.03.2019

Godzina emisji: 14.08

pj/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Virtuti Militari czyli order za męstwo wojskowe

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 14:57
- Virtuti Militari to odznaczenie przyznawane żołnierzom, ewentualnie osobom cywilnym, ale za zasługi czysto wojenne, czyli za poświęcenie w czasie walki na polu bitwy - mówi Izabela Prokopczuk-Runowska. - Nie raz zdarza się tak, że walczą nie tylko żołnierze - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Biało-czerwone Hi100rie" na 100-lecie niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 14:04
- To o tyle fajny projekt, że bez żadnych trąb państwowo-politycznych ludzie sami mogą powiedzieć coś o naszej wspólnej historii i o tym, co to znaczy współcześnie być Polakiem - tłumaczył Przemysław "Trust" Truściński.
rozwiń zwiń