Zawód - kat. Postać z pogranicza

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 10:00
Ponura, zakapturzona postać kata przyprawia o dreszcz, wydaje się nie z tego świata, fascynuje i wzbudza odrazę. Jak wyglądało życie kata?
Audio
  • Profesor Marcin Starzyński opowiada o zawodzie kata (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Kat
KatFoto: ddouk/Pixabay.com

pixabay ślub król małżeństwo 1200.jpg
Średniowieczne małżeństwa - z miłości czy dla interesów

Mimo że kat wymierzał karę w imieniu sprawiedliwości, jego zawód nie cieszył się poważaniem społecznym. - Kat to była postać, która stała na pograniczu prawa i bezprawia - wyjaśnia profesor Marcin Starzyński z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Nie był lubiany. Obok wykonywania egzekucji zajmował się takimi sprawami jak wywóz nieczystości z miasta czy opieka nad kobietami wykonującymi najstarszy zawód świata - dodaje.  

W dziejach miasta średniowiecznego czy nowożytnego egzekucje to była jedna z "rozrywek". Niosły też ze sobą pewne znaczenie symboliczne Marcin Starzyński

Gość Czwórki zwraca uwagę na dwie podstawowe funkcje publicznych egzekucji, które z jednej strony miały odstraszać od popełniania przestępstw, z drugiej zaś były symbolicznym oczyszczeniem przestrzeni miejskiej. 

Skąd dziś czerpiemy informacje o średniowiecznych katach? W jakich formach był wykonywany wyrok śmierci w dawnym Krakowie? Kto mógł zostać katem? O tym m.in. w rozmowie z "Zaklinaczy czasu".  

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: prof. Marcin Starzyński (Instytut Historii, Uniwersytet Jagielloński)

Data emisji: 16.03.2019

Godzina emisji: 14.14

pj/kd

Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żołnierze Wyklęci. Kim byli ci, o których nie mówiło się głośno?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2019 10:00
- Gdy byłem małym chłopcem publicznie nie mówiło się o tych ludziach - wspomina Marek Franczak, syn ostatniego z Żołnierzy Wyklętych, Lalusia. - W domu mówiło się o nich jako o patriotach. Wspominano Katyń, słuchało Radia Wolna Europa - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psychologia jedzenia. Dlaczego "zajadamy smutki"?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 13:39
- Jedzenie pomaga rozładować emocje, ale sprzyja też utrzymaniu mechanizmów kontrolnych. Na przykład dzięki diecie kontrolujemy wagę, czyli kontrolujemy swój wygląd, a przez to mamy poczucie kontroli nad interakcjami społecznymi - tłumaczy ekspertka.
rozwiń zwiń