Mieczysław Bekker. Profesor nie z tej ziemi

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2016 15:40
- Miał nie tylko wkład w rozwój lotów w kosmos, ale na Księżycu zostawił cząstkę siebie - opowiada Mateusz Borkowicz z Planetarium "Niebo Kopernika".
Audio
  • Mieczysław Bekker - człowiek, który zmotoryzował kosmonautów (Klucz kulturowy/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay/skeeze/dom. publiczna

Mieczysław Bekker urodził się w 1905 roku i od najmłodszych lat wyróżniał się zdolnościami matematycznymi. Ukończył Politechnikę Warszawską, praktykował w fabryce Renault we Francji, pracował także w Biurze Badań Broni Pancernej w Kanadzie oraz w Wojskowym Laboratorium Pojazdów Terenowych w Stanach Zjednoczonych. - Głównie zajmował się opracowywaniem jak najlepszej technologii do pokonywania trudnego terenu, a do historii przeszedł jako pierwszy polski inżynier, który zaprojektował pojazd księżycowy biorący udział w trzech wyprawach kosmicznych - wyjaśnia gość Czwórki.

Był także prekursorem dziedziny nauki nazywanej dziś "terramechaniką" oraz współpracownikiem NASA. Jak wyglądała jego droga zawodowa z Hrubieszowa na Księżyc - dowiesz się, słuchając nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Klucz kulturowy"

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Mateusz Borkowicz (Planetarium "Niebo Kopernika")

Data emisji: 23.07.2016

Godzina emisji: 15.05

kul/jp

Czytaj także

Loty w kosmos? "Jak wrócisz, będziesz nie z tej ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 18:30
Po roku spędzonym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Scott Kelly wrócił na Ziemię. Okazuje się, że pobyt w przestworzach spowodował zaskakujące zmiany w jego organizmie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cztery dychy". Lem i kosmiczne audycje sprzed 40 lat

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2016 14:04
W cyklu "Cztery dychy" przenieśliśmy się w czasie do połowy lat 70. ubiegłego stulecia, by zaprezentować Wam specjalne wydanie audycji, w której udział wziął m.in. wybitny polski futurolog Stanisław Lem.
rozwiń zwiń