Wiecznie żywa legenda Jacka Kaczmarskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2017 15:00
- Piosenka, wiersz i obraz jest pięknym połączeniem trzech środków artystycznych, które się nawzajem dopełniają – mówiła wokalistka i kompozytorka Patrycja Volny, córka Jacka Kaczmarskiego.
Audio
  • O twórczości Jacka Kaczmarskiego opowiada jego córka Patrycja Volny (Klucz Kulturowy/Czwórka)
Jacek Kaczmarski w 2000 r.
Jacek Kaczmarski w 2000 r.Foto: PAP/Piotr Polak

Krzysztof Komeda PAP 1200.jpg
K jak Krzysztof Komeda. Pracoholik, geniusz i... kumpel

Patrycja Volny Piosenki, które opisują dzieła malarskie uczą, że nie wystarczy wyłącznie patrzeć na obraz, trzeba umieć go zobaczyć

Gość Czwórki przekonywała, że dzięki takim utworom, jakie m.in. tworzył jej ojciec młodym ludziom łatwiej jest spojrzeć na dzieło w inny sposób. - Młodzi ludzie są przyzwyczajeni do tego, że informacja jest dostarczana szybko, jest streszczona i łatwa do przyswojenia. Powoli zanika umiejętność analizowania, głębszej analizy utworu.

W rozmowie z Justyną Majchrzak opowiadała także o tym, że w żadnym z jej rodzinnych domów nie brakowało książek. Wyjaśniała, że rodzice interesowali się każdym gatunkiem literatury. – Ojciec miał bardzo dziwną bibliotekę. Była to mieszanka literatury fachowej, mnóstwo „łatwych czytów”, czyli literatury niskich lotów. Na naszych półkach można było znaleźć zarówno książki Wilbura Addisona Smith’a czy Jeffrey’a Archera jak i polskich pisarzy takich jak Czesław Miłosz, Cyprian Kamil Norwid, czy Bolesław Prus.

- Ojciec nie dbał o książki. Mama musiała chować przed nim najpiękniejsze egzemplarze. Dzięki temu zachowało się kilka książek w wyjątkowych wydaniach. Na przykład międzywojenne wydanie "Pana Tadeusza", czy "Mistrza i Małgorzaty" - opowiadała.

Patrycja Volny Nasz dom wypełniony był książkami. Mogło zabraknąć ubrań, jedzenia, czy talerzy, ale książki zawsze były z nami

Czy Patrycja Volny była częstym gościem na koncertach ojca? Kto odwiedzał rodzinę Kaczmarskich w ich australijskim domu i co stało się z gitarą Jacka Kaczmarskiego? Czego po latach mogą nauczyć młodych ludzi teksty Jacka Kaczmarskiego? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: w nagraniu rozmowy córka barda, aktorka i wokalistka Patrycja Volny

Data emisji: 16.12.2017

Godzina emisji: 15.16

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Sierocki: "Cześć" to było moje przekleństwo

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2016 12:52
- Gdy mieszkałem na warszawskim Targówku, dzieciaki biegały za mną i wołały "Marek Sierocki, cześć!" - wspominał w Czwórce jeden z najbardziej znanych polskich prezenterów muzycznych i autor książek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Patrycja Volny o Kaczmarskim: tata ciągle łaził z notesem

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 14:45
W Czwórce aktorka i piosenkarka opowiada o wierszach Jacka Kaczmarskiego wydanych z okazji 60. rocznicy urodzin, pieśniarza i barda. Mówi też o swojej relacji z ojcem. - To był człowiek nieco zagubiony. Teraz po latach dostrzegam jego złożoność - podkreśla Patrycja Volny. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje Anna Szałapak, "Biały Anioł Piwnicy Pod Baranami"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2017 17:00
W sobotę w Krakowie, w wieku 65 lat, zmarła artystka "Piwnicy Pod Baranami" Anna Szałapak.
rozwiń zwiń